Únia a USA sa priblížili dohode o výmene osobných údajov

(zdroj: r2hox/Flickr)

Európska komisia a zástupcovia Spojených štátov finalizujú nové znenie Dohody o zdieľaní osobných údajov, ktorá sa stala známa pod menom Bezpečný prístav (Safe Harbour). Pôvodný text z roku 2000 spochybnil škandál s americkým odpočúvaním.

Agentúra Reuters tvrdí, že sa na novej dohode dolaďujú posledné detaily. Britský portál The Register v júli odhadol koniec rokovaní na október tohto roku. Ich začiatok prišiel v roku 2013 po odhaleniach bývalého pracovníka Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) Edwarda Snowdena. Komisia následne Američanom predložila 13 bodov, ktoré chce v doterajšom texte o výmene údajov zmeniť. Dlho sa však zdalo, že rozhovory zastali.

Brusel žiadal záruky, že USA obmedzí zber dát o občanoch únie iba na nevyhnutné prípady. Pre obe strany je zároveň dôležité, aby sa zachoval základný princíp Bezpečného prístavu – ľahšia výmena informácií pre každodenný obchod asi 3 tisíc spoločností. Vďaka prihláseniu sa k striktnejším predpisom mohli americké internetové spoločnosti posielať veľké objemy dát z EÚ za oceán.

Po novom budú firmy registrované v USA čeliť prísnejším pravidlám pre poskytovanie osobných údajov do tretích krajín, čím sa podľa európskych predstaviteľov dali obchádzať dohodnuté štandardy. Túto prekážku sa vyjednávačom údajne podarilo zdolať a po lete sa rozhovory rozbehnú s novou intenzitou.

Obe strany by teraz mali mať dohľad nad fungovaním Bezpečného prístavu, vrátane toho, ako sa dodržujú pravidlá obmedzujúce prístup amerických úradov k dátam.