Únia chystá kvôli vrtom pri Cypre sankcie voči Turecku

Ilustračný obrázok (Cyperský vrt v Stredozmenom mori). [EPA/STR]

Aktivity Turecka vo východnom Stredomorí považuje EÚ za nezákonné. Ankara tvrdí, že jej činnosti sú v súlade s medzinárodným právom.

Ministri zahraničných vecí Európskej únie v pondelok (11. novembra) v Bruseli podpísali právny rámec, ktorý umožňuje Únii ukladať Turecku sankcie kvôli prieskumným vrtom a ťažbe plynu v blízkosti pobrežia Cypru, členského štátu EÚ. Aktivity Turecka vo východnom Stredomorí považuje EÚ za nezákonné.

Dokument Rady EÚ upozorňuje, že navrhnutý právny rámec umožní sankcionovať jednotlivcov alebo subjekty zodpovedné za alebo podieľajúce sa na nepovolených vrtných činnostiach vo východnej časti Stredozemného mora, ktorým cyperské úrady neudelili povolenie na činnosť vo výsostných vodách krajiny a cyperskej ekonomickej zóne.

Čierny zoznam

Sankcie budú pozostávať zo zákazu vycestovania do členských krajín Únie a zmrazenia majetku pre osoby a subjekty z „čierneho zoznamu“ EÚ.

Okrem toho osoby a subjekty z krajín EÚ budú mať zákaz sprístupňovať financie osobám a subjektom zo sankčného zoznamu.

Cyprus a medzinárodná komunita vs. Turecko: Zásoby zemného plynu sú atraktívnejšie ako mier

Turci majú o námorných hraniciach okolo ostrovného Cypru inú predstavu, nakoľko len oni uznávajú suverenitu severnej časti ostrova. Vyslanie druhého prieskumného plavidla Ankary do oblasti ale treba sledovať v kontexte komplikácií na domácej politickej a ekonomickej scéne.

Rada ministrov už v júli vyjadrila poľutovanie nad skutočnosťou, že aj napriek opakovaným výzvam EÚ na zastavenie nezákonných vrtných činností vo východnom Stredomorí, Ankara pokračovala v uvedených aktivitách v cyperských teritoriálnych vodách. Diplomati v pondelok opätovne zdôraznili „bezprostredný negatívny vplyv“, ktorý majú tieto nezákonné činy na celé spektrum vzťahov medzi EÚ a Tureckom.

Diplomati znovu vyzvali Turecko, aby sa zdržalo takýchto krokov, konalo v duchu dobrého susedstva a rešpektovalo zvrchovanosť a zvrchované práva Cypru v súlade s medzinárodným právom.

Podľa záverov  pondelňajších rokovaní ministrov je na členských štátoch EÚ, aby navrhli jednotlivcov či organizácie na nový sankčný zoznam, ak budú mať proti nim právne platné dôkazy.

Ankara: Únia nepočúva

Ankara tvrdí, že činnosti jej dvoch lodí, zamerané na prieskum nálezísk plynu v blízkosti cyperského pobrežia, sú v súlade s medzinárodným právom.

Ministerstvo zahraničných vecí už na rozhodnutie Únie reagovalo. Podľa neho Turecko „neprestane chrániť svoje práva vyplývajúce z medzinárodného práva“. Rada pre zahraničné veci podľa Ankary turecké vysvetlenia nechce alebo nedokáže počúvať.

The Capitals: Únia aj Spojené štáty tlačia na Ankaru pre „nelegálne“ vrty na Cypre

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

„Pre EÚ by nemohlo byť ironickejšie odvolávať sa na zásadu dobrého susedstva po začatí našich zahraničných aktivít, pretože už od roku 2004 je hluchou voči našim opakovaným výzvam na rešpektovanie suverenity a legitímnych práv Turecka a Severného Cypru,“ píše sa vo vyhlásení.