Únia je pripravená monitorovať prímerie v Líbyi, obnoviť môže aj operáciu Sophia

Frigata Louise-Marie bola súčasťou poslednej operácie Sophia. [EFE-EPA/Stephanie Lecocq]

Európska únia je pripravená podporiť a monitorovať prímerie medzi bojujúcimi stranami v Líbyi a zároveň vedie aj diskusie o množnom obnovení námornej operácie Sophia. Po skončení zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli na to upozornil šéf slovenskej diplomacie.

Európska únia zváži všetky spôsoby zachovania trvalého prímeria v Líbyi, ak sa ho podarí uzavrieť. Akákoľvek prípadná mierová dohoda však bude potrebovať podporu zo strany EÚ, uviedol v pondelok (20. januára) šéf európskej diplomacie Josep Borrell po príchode na zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.

Ministri zahraničných vecí majú na programe rokovaní aj zhodnotenie situácii v Líbyi a výsledok nedeľňajšej konferencie o Líbyi v Berlíne.

Rím chce meniť pravidlá operácie Sophia v Stredozemnom mori

Taliansko dnes požiada Európsku úniu, aby sa prístavy, do ktorých prichádzajú migranti zachránení na Stredozemnom mori, postupne obmieňali.

„Prímerie zahŕňa aj niekoho, kto bude jeho garantom. Nemožno povedať ‘toto je prímerie’ a potom naň zabudnúť. Niekto musí situáciu monitorovať a riadiť,” vysvetlil Borrell pred novinármi, ktorí sa ho pýtali na vytvorenie možnej mierovej misie EÚ v Líbyi.

Lajčák: Berlínske stretnutie bolo úspechom

Lajčák pripomenul, že na úvod rokovaní diplomati vyhodnotili výsledky nedeľňajšej konferencie o Líbyi, ktorá sa konala v Berlíne.

„Ocenili sme toto stretnutie ako úspech nemeckej diplomacie. Signály, ktoré vzišli z tohto stretnutia, sú sľubné a pozitívne. Musia sa zmeniť na realitu a zatiaľ ešte nemáme prímerie, ktoré by trvalo,“ zhodnotil situáciu.

Dodal, že kým sa od všetkých zúčastnených strán čaká, aby splnili svoje záväzky z Berlína, EÚ musí ukázať, že je pripravená urobiť svoju časť úlohy. Vo chvíli, keď bude nastolené prímerie, Únia musí byť pripravená pomôcť s monitorovaním tejto situácie a dohodnúť sa s OSN na tom, ako si rozdeliť zodpovednosť.

Africká únia odmietla európsky plán na vyloďovacie platformy pre migrantov

Africkí lídri oznámili, že chcú vytvoriť nový orgán, ktorý by koordinoval ich národné politiky v oblasti migrácie. Zároveň odmietli plány Európskej únie zriadiť vyloďovacie platformy na svojom území.

„Sme si vedomí našej zodpovednosti. Volali sme po politickom procese, a teraz, keď je tento proces realitou, nemôžeme zutekať. Aj preto sme dali pokyn našim spolupracovníkom, aby rozpracovali konkrétne možnosti a aktivity, ktoré môžeme ako EÚ robiť, a vrátime sa k tejto téme na ďalšom zasadnutí vo februári, keď sa očakáva prijatie príslušných záverov,“ vysvetlil Lajčák.

Podľa jeho slov však európska aktivita nemôže predbiehať vývoj v samotnej Líbyi. Únia musí počkať na to, až účastníci berlínskej schôdzky splnia svoje záväzky, až nastane prímerie, a až potom bude môcť EÚ vstúpiť do tohto procesu.

„Bolo ale cítiť jednotu, odhodlanie a pocit zodpovednosti zo strany EÚ a ochotu byť pripravený,“ dodal.

Obnova Sofie

Vysoký predstaviteľ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ vyzval členské krajiny Únie, aby obnovili námornú operáciu Sophia, ktorá bola pôvodne zameraná na zastavenie pašerákov s ľuďmi v Stredomorí a na posilnenie embarga OSN na dovoz zbraní do Líbye.

„Myslím, že ju treba oživiť,“ uviedol Borrell s odkazom na túto operáciu Sophia.

Lídri krajín, ktoré sú zapojené do konfliktu v Líbyi, v nedeľu v Berlíne prisľúbili rešpektovať zbrojné embargo, o ktorom rozhodla OSN v roku 2011. Nemecká kancelárka Angela Merkelová oznámila, že na konferencii bola dosiahnutá dohoda, ktorou sa ustanovuje mierový plán pre Líbyu.

Ďalšia pol miliarda pre Afriku: Pozor na európske predstavy o riešeniach migrácie, varujú mimovládky

Mimovládkam sa nepozdáva najmä to, ako európske politické a často populistické nálady voči migrantom ovplyvňujú umiestňovanie finančných prostriedkov.

Na otázku, či EÚ chystá obnoviť vlani pozastavenú námornú operáciu Sophia v jej zložke zameranej na boj proti prevádzačom ľudí, šéf slovenskej diplomacie zdôraznil, že v EÚ je vôľa o operácii Sophia diskutovať.

„Nechcem teraz predbiehať výsledky našej diskusie, ale sme presvedčení, že proti pirátom a pašerákom s ľuďmi treba zakročiť. Toto je jedna z tých vecí, ktoré sme dnes zadali príslušným pracovným útvarom Rady EÚ, aby pripravili konkrétny návrh pre závery februárového zasadnutia Rady,“ uviedol Lajčák v závere rozhovoru.

Námorná zložka operácie Sophia (pátracie a záchranné akcie) bola minulý rok pozastavená v dôsledku horúcich politických debát o migrácii. Zachovaná zostala iba tá časť operácie, ktorá za pomoci európskych odborníkov zabezpečuje výcvik líbyjskej pobrežnej stráže. V pozadí vlaňajších snáh o obmedzenie činností operácie Sophia stálo Taliansko a najmä vtedajší minister vnútra Matteo Salvini.