Únia kritizuje Trumpovo rozhodnutie odstúpiť od zmluvy o obchode so zbraňami

Americký prezident po podpise dekrétu na fóre NRA. [EPA-EFE/Tannen Maury]

Únia kritizuje Trumpovo rozhodnutie odstúpiť od zmluvy o obchode so zbraňami. Americký prezident dokument o odstúpení podpísal na zjazde amerického združenia držiteľov zbraní.

Únia kritizuje Trumpovo rozhodnutie odstúpiť od zmluvy o obchode so zbraňami. Americký prezident rozhodnutie podpísal na zjazde amerického združenia držiteľov zbraní.

Európskej únii sa nepáči ďalšie americké odstúpenie od medzinárodnej dohody.

Európska únia v sobotu (27. apríla) varovala, že rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa odstúpiť od zmluvy OSN o obchode so zbraňami (ATT) pribrzdí celosvetový boj proti nezákonnému obchodovaniu so zbraňami. Informovala o tom agentúra AFP.

„Rozhodnutie USA zrušiť svoj podpis neprispeje k prebiehajúcemu úsiliu podporovať transparentnosť v medzinárodnom obchode so zbraňami, predchádzať nedovolenému obchodovaniu a bojovať proti zneužívaniu konvenčných zbraní,“ uviedla šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová.

„EÚ bude naďalej vyzývať všetky štáty, a najmä hlavných vývozcov a dovozcov zbraní, aby sa bezodkladne pripojili k zmluve o obchode so zbraňami,“ povedala.

Donald Trump: Európska únia je nepriateľ

Na kritiku amerického prezidenta reagoval šéf Európskej rady výzvou na reformu Svetovej obchodnej organizácie. V pondelok 16. júla sa Donald Trump stretáva s Vladimirom Putinom a Európska únia s Čínou.

Americký prezident Donald Trump vystúpil v piatok (26. apríla) s prejavom na 148. výročnom zjazde Národného združenia držiteľov zbraní (NRA). Trump na úvod svojho vystúpenia uviedol, že nikdy neratifikuje zmluvu OSN o obchode so zbraňami, ktorú v roku 2013 podpísal jeho predchodca v Bielom dome Barack Obama. Zmluvu ešte neratifikoval ani americký Kongres.

Americký prezident následne podpísal dekrét žiadajúci Senát USA o zastavenie procesu ratifikácie zmluvy.

ATT podporujú všetky krajiny Únie

Mogheriniová uviedla, že EÚ vníma dohodu, ktorej cieľom je regulovať tok zbraní do konfliktných oblastí, ako kľúčovú v medzinárodnom úsilí zabezpečiť mier, bezpečnosť a stabilitu.

„Všetkých 28 členských štátov sa pripojilo k ATT a všetky sú odhodlané napĺňať jej ciele a jej univerzálnu ratifikáciu a implementáciu,“ uviedla Mogheriniová.

Trump chválil v OSN Poľsko za „nezávislosť“

Deň po tom, ako Európska komisia zažalovala Varšavu kvôli nezávislosti najvyššieho súdu, americký prezident potvrdil výnimočne dobré vzťahy s Poľskom. To Washingtonu ponúklo miesto aj finančnú podporu pre novú základňu amerických jednotiek na jeho území.

Zmluva ATT je medzinárodný dokument, za ktorý v roku 2006 hlasovalo vo Valnom zhromaždení OSN 153 členských krajín.

Jeho cieľom je zaviesť zodpovednú globálnu kontrolu nad medzinárodným obchodom s konvenčnými zbraňami. Viacero krajín vrátane Číny, Egypta či Saudskej Arábie sa vtedy zdržalo hlasovania. Proti prijatiu ATT hlasovali len Spojené štáty. Washington napokon dohodu prijal v roku 2013, no neratifikoval ju.

O tom, že americký prezident podpíše dekrét a oficiálne oznámi americké odstúpenie sa špekulovalo už dlhšie. Zmluva OSN o obchode so zbraňami bola totiž cieľom silnej zbraňovej lobby na čele s NRA niekoľko rokov. Podľa nich totiž ohrozuje amerických držiteľov zbraní.

„Americkú suverenitu nevložíme nikdy do rúk nezvolenej a nezodpovednej globálnej byrokracie,“ citovali médiá amerického prezidenta počas ceremoniálu.