Únia má dohodu o piatom balíku sankcií voči Minsku

Žiadatelia o azyl, utečenci a migranti sa zhromažďujú na hraničnom priechode Bruzgi-Kuznica Bialostocka. [EPA-EFE/Leonid Scheglov/Belta Handout]

Šéfovia diplomacií krajín EÚ sa na stretnutí v Bruseli dohodli na rozšírení sankcií voči Bielorusku. Dôvodom sú silnejúce tlaky na európske hranice, kam má Lukašenkov režim posielať migrantov. Tých letecky prepravuje z Blízkeho východu.

Ministri zahraničných vecí krajín EÚ v pondelok (15. novembra) dosiahli politickú dohodu o uvalení piateho balíka sankcií voči Bielorusku. Tlačovú agentúru LETA o tom informoval lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkévičs, ktorý sa v Bruseli zúčastnil na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci. Práve pobaltské krajiny a Poľsko tento krok od Únie požadovali.

Šéf lotyšskej diplomacie dodal, že „z technických dôvodov zatiaľ nemôže poskytnúť podrobnejšie informácie o sankciách”. Podľa jeho slov je v pláne, že piaty balík sankcií sa bude týkať bieloruských predstaviteľov a spoločností – vrátane leteckých -, ktoré sa podieľajú na organizovaní prepravy migrantov z Blízkeho východu do Bieloruska.

Bližšie informácie budú podľa Rinkévičsa zverejnené v najbližších dňoch. Dodal, že šéfovia diplomacií hovorili aj o perspektíve uvalenia šiesteho balíka sankcií, ak by migračný tlak z Bieloruska pokračoval aj naďalej.

Európsky týždeň | Diplomacia Únie rieši poľsko-bieloruskú krízu aj dohodami na Blízkom východe

Európski diplomati a diplomatky dohadujú s krajinami Blízkeho východu, a najmä ich leteckými spoločnosťami obmedzenia prevozu migrantov. Medzi stovkami migrantov na poľsko-bieloruskej hranicu sú totiž najmä Iračania, Sýrčania a Jemenci.

Obmedzenia letov

Medzitým sa EÚ snaží zastaviť lety prichádzajúce do Bieloruska. Podpredseda Európskej komisie Margiritis Schinas je momentálne v Iraku v rámci turné, ktorého cieľom je presvedčiť  štáty, odkiaľ ilegálni migranti prichádzajú alebo ktorými tranzitujú, aby sa snažili zabrániť im v ceste do Bieloruska.

Niekoľko leteckých spoločností, napríklad z Turecka či Sýrie, už oznámilo obmedzenia na linkách do Bieloruska.

Ankara po tlaku EÚ oznámila, že ruší predaj jednosmerných leteniek na lety Minskom a cestujúcim s pasmi z Iraku, Sýrie a Jemenu neumožní, aby nastúpili na lety do Minska z tureckých letísk.

Sýrska letecká spoločnosť Cham Wings Airlines zasa minulý víkend oznámila, že zastavuje lety do bieloruského hlavného mesta.

Humanitárna situácia sa zhoršuje

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v pondelok v Bruseli vyhlásil, že prílev ľudí prichádzajúcich do Bieloruska je teraz „takmer pod kontrolou“.

Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis povedal, že cieľom bloku by malo byť urobiť z letiska v Minsku a možno aj z celého Bieloruska aspoň na čas „bezletovú zónu“. Podľa neho by tak krízou zasiahnuté štáty získali istotu, že v Bielorusku nepristávajú žiadne lietadlá potenciálne privážajúce ľudí s úmyslom „migrovať, nelegálne prekračovať hranice“.

Bieloruská opozícia: Lukašenko ako odvetu za sankcie posiela do Únie migrantov

Podľa bieloruskej opozície sa prezident Lukašenko inšpiroval inými autoritárskymi režimami a pri tlaku na blok zneužíva migrantov, najmä z Iraku. Bagdad už avizoval, že pašovanie vlastných občanov preverí.

Ako dodala DPA, humanitárna situácia na poľsko-bieloruskej hranici sa zhoršuje – okrem iného aj pre to, že klesajú teploty vzduchu. Mnohí z migrantov táboriacich vonku totiž nemajú žiadne prístrešie alebo len jednoduchý stan.

Vo východných pohraničných oblastiach Poľska táboria tisíce migrantov z Blízkeho východu, ktorí sa chcú dostať do Poľska a odtiaľ ďalej do Európy. Európska únia však obviňuje Bielorusko, že zámerne privádza ľudí do východnej Európy a následne sa ich snaží dostať na Západ.