Únia navýši humanitárnu pomoc v Iraku

Christos Stylianides, Bagdad

Komisár Stylianides na tlačovej konferencii v Bagdade, (zdroj: Európska komisia)

Konflikt medzi irackou armádou a ozbrojencami zo skupiny Daíš opätovne naberá na sile. Európska komisia odhaduje, že v krajine potrebuje humanitárnu pomoc viac ako 10 miliónov ľudí. Spôsob, akým sa Európska únia zapojí do riešenia ich situácie, konkretizoval cez víkend priamo v Iraku komisár EÚ pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie Christos Stylianides.

Nové projekty by mali vnútorne vysídleným osobám zabezpečiť potraviny, vodu a základnú starostlivosť. „Vždy som tvrdil, že sa Irak môže stať novou Sýriou. Musíme konať a Európska únia to aj robí tým, že vedie medzinárodné snahy v humanitárnej oblasti,“ uviedol Stylianides na tlačovej konferencii v Bagdade.

Predstavitelia únie už skôr tento mesiac oznámili, že Iraku poskytnú 194 miliónov eur. Záväzok padol na darcovskej konferencii vo Washingtone, ktorú zorganizovalo 24 krajín s podporou Organizácie spojených národov. Očakávalo sa, že vyzbierajú 2 miliardy dolárov, ktoré budú potrebné na odstránenie škôd po nadchádzajúcich operáciách.

Prípravy na Mosul

V Iraku momentálne pôsobí 7 tisíc vojakov medzinárodnej koalície, ktorí sa podieľajú na výcviku domácej armády. Medzinárodné jednotky každý týždeň podnikajú desiatky náletov.

Posledné mesiace sa nesú v znamení príprav novej ofenzívy proti Mosulu na severe krajiny. Podľa odhadov sa v dvojmiliónovom meste nachádza asi 10 tisíc príslušníkov Islamského štátu.

So začiatkom operácie sa počíta v októbri, čo podľa niektorých zdrojov súvisí s prezidentskými voľbami v USA. Americký minister obrany Ash Carter tento mesiac oznámil vyslanie 560 vojakov na novú základňu 40 míľ južne od Mosulu.

Francúzsko už skôr rozhodlo, že v septembri sa do oblasti presunie lietadlová loď Charles de Gaulle. V piatok to opätovne potvrdil prezident François Hollande. Oznámil tiež nasadenie ťažkého delostrelectva.

Samovražedné bombové útoky sú naďalej každodennou irackou realitou. Pri tom včerajšom v meste Chalís zahynulo minimálne 20 ľudí.