Únia neplní záväzky, tvrdí Turecko

Turecký polovojenský policajt sa pokúša zatknúť mladého migranta pred plavbou na nafukovacom člne z tureckého pobrežia Cesme v Egejskom mori na grécky ostrov Chio (AP Photo/Emre Tazegul) via TASR

Európska únia podľa slov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana nedodržiava svoju časť dohody o zastavení toku migrantov do Európy.

V súlade s dosiahnutou dohodou mala totiž EÚ poskytnúť Ankare približne tri miliardy eur, do Turecka však doposiaľ z tejto sumy prišli podľa prezidenta len asi dva milióny.

Erdogan sa takto vyjadril v rozhovore, ktorý v pondelok večer odvysielala nemecká televízna stanica ARD. Európsku úniu zároveň vyzval, aby zrušila vízovú povinnosť pre tureckých občanov.

V rozhovore, z ktorého dnes cituje agentúra AP, Erdogan tiež odobril možné obnovenie trestu smrti v Turecku, ktoré tamojšia vláda zvažuje zaviesť v reakcii na nedávny potlačený pokus o štátny prevrat. V právnom štáte totiž podľa jeho slov rozhoduje, čo chcú občania – a tureckí voliči si želajú znova zaviesť trest smrti.

Komisia: Sľuby plníme

Na obvinenia včera reagoval pre agentúru DPA hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas. Európska únia si podľa neho plní záväzky, ktoré dala Turecku.

“Európska únia rešpektuje svoje záväzky a dohady o opaku nie sú pravdivé,” vyhlásil Schinas. Dodal, že na pomoc utečencom v Turecku už EÚ vyčlenila 740 miliónov eur.

Uviedol tiež, že toto číslo v dohľadnej dobe výrazne porastie, pričom koncom júla by už malo predstavovať 2,1 miliardy eur. Celková finančná čiastka, ktorú sa EÚ v rámci zmienenej dohody zaviazalo poslať do Turecka, predstavuje tri miliardy eur.

Tieto prostriedky sú však podľa Schinasových slov určené “utečencom a hostiteľským komunitám, a nie Turecku a (tamojšej) vláde”.

Európska komisia však podľa hovorcu aj napriek nedorozumeniam očakáva, že spolupráca s Tureckom v rámci migračnej dohody bude pokračovať.

Presídlenia z Turecka aj do ČR

V rámci dohody medzi EÚ a Tureckom o výmene utečencov prijme prvých migrantov z tamojších utečeneckých táborov aj Česká republika. Vyplýva to z pravidelnej správy o migrácii, ktorú minulý mesiac schválila česká vláda.

“Pripravujeme presídlenie prvých 80 Sýrčanov z Turecka,” potvrdila pre Lidové noviny Hana Malá, hovorkyňa českého ministerstva vnútra.

“Postupujeme dôsledne, predovšetkým v súvislosti s dôkladnými bezpečnostnými previerkami všetkých osôb, ktorých presídlenie sa zvažuje,” dodala.

Presný termín, kedy by sa sýrski utečenci mali v ČR objaviť, nie je známy. Vládna správa o migrácii počíta s tým, že Sýrčania by mali doraziť do štyroch mesiacov, teda do konca októbra.

Všetko však záleží na koordinácii. České úrady ešte len pred dvoma týždňami dostali od vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) zložky migrantov, ktorí o premiestnenie do ČR prejavili záujem.

Podklady celkove 81 ľudí teraz na diaľku preverujú tajné služby. Až potom sa ministerstvo vnútra chystá vyslať priamo do Turecka svojich expertov, dopĺňajú na svojej internetovej stránke Lidové noviny.