Únia nesúhlasí s ruským názorom, že sýrski utečenci sú pripravení na návrat

V Turecku dnes žije vyše 3,5 milióna sýrskych utečencov. [EPA/ERDEM SAHIN]

Európska únia sa nedomnieva, že Sýria je už dostatočne bezpečná na návrat utečencov. Uviedli to bruselskí predstavitelia v súvislosti so snahou Ruska presadiť, aby sa utečenci vrátili do vojnou spustošenej krajiny a aby medzinárodné spoločenstvo vyčlenilo peniaze na jej obnovu.

Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters s tým, že o celej veci budú ešte tento týždeň rokovať ministri zahraničných vecí štátov Európskej únie.

Predstavitelia EÚ očakávajú, že Únia sa bude aj naďalej držať svojej línie neponúkať peniaze na rekonštrukciu, pokiaľ sa sýrsky prezident Bašár Al-Assad, podporovaný ruskou a iránskou armádou, nepodelí o moc s opozíciou.

Mogherini: Sýria už nikdy nebude rovnaká

Ministri zahraničných vecí EÚ naďalej odmietajú spoluprácu s Asadom.

Brusel: Sýria pod Assadom nie je bezpečná

Ruský prezident Vladimir Putin pred nedávnym rokovaním s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou uviedol, že všetko by sa malo spraviť pre to, aby sa sýrski utečenci mohli vrátiť.

„Avšak podmienky tam na to nie sú. Rusko od nás chce, aby sme za to zaplatili, ale Sýria pod Assadom nie je bezpečná,“ uviedol jeden z predstaviteľov Bruselu.

Sýria, Ukrajina a Nord Stream 2 boli hlavné témy stretnutia Merkelová – Putin

Vyše trojhodinová stretnutie potvrdilo spoluprácu krajín najmä v hospodárskej oblasti. Ruský prezident ale opäť odmietol návrh nemeckej kancelárky vyslať pozorovateľov OSN na Ukrajinu.

Blok bude o otázke Sýrie rokovať v zastúpení ministrov zahraničných vecí členských štátov tento týždeň v Rakúsku.

Vedúci predstavitelia EÚ sa prednedávnom zhodli na tom, že odobria druhú časť z finančného balíčka vo výške 3 miliardy eur na pomoc sýrskym utečencom na tureckom území.

Portál EURACTIV.com sa Európskej komisie pýtal, či tieto peniaze neplánuje radšej využiť na návrat utečencov do vlasti. Z odpovede vyplýva, že téma návratu utečencov sa ešte do pozornosti Komisie nedostala.

V Sýrii môže dôjsť k stretu svetových mocností, Únia mlčí

Svet sa v Sýrii opäť nebezpečne priblížil ku globálnemu konfliktu, no vedúci predstavitelia európskych inštitúcií mlčia. Británia a Francúzsko, členské štáty Únie, sa už na vojnu začali pripravovať.

Únia podporovala vo vojne sýrske opozičné skupiny. Mnohostranný konflikt trvá už viac ako sedem rokov, a to do veľkej miery preto, lebo globálne a regionálne veľmoci sa nevedia zhodnúť na tom, ako ho ukončiť, dodáva Reuters.