Únia ostáva v otázke štatútu Jeruzalema jednotná, Netanyahu šéfov diplomacií nepresvedčil

Izraelský premiér na stretnutí v Bruseli. FOTO: Twitter

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu pricestoval dnes po návšteve Paríža, kde sa stretol s prezidentom Emmanuelom Macronom, do Bruselu. Zúčastnil sa zasadania ministrov zahraničných vecí členských štátov Európskej únie.

Hoci do hlavného mesta bloku pricestoval s jasným cieľom presvedčiť európskych lídrov, aby nasledovali minulotýždňové kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, ešte pred stretnutím bolo jasné, že k požadovanému rozhodnutiu sa lídri nepridajú. Európska únia ostáva jednotná v odsúdení amerického postoja a riešenie blízkovýchodného konfliktu vidí stále v rozdelení na dva samostatné štáty.

V bruselských kuloároch sa hovorilo, že izraelský premiér sa na stretnutie pozval sám a nie všetci šéfovia diplomacie boli z tejto návštevy potešení.

Netanjahu bol prvým šéfom izraelskej vlády, ktorý navštívil ústredie Európskej únie za posledných 22 rokov. Palestínsky líder Mahmoud Abbas by sa mal na rovnakom stretnutí ministrov zastaviť v Bruseli v januári.

Únia: Riešením sú dva samostatné štáty

Únia si neželá eskaláciu napätia v Izraeli a v regióne Blízkeho východe. Uviedla po pondelňajších rokovaniach ministrov zahraničných vecí členských krajín a izraelského premiérašéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová .

Bilaterálne vzťahy medzi Úniou a Izraelom zostávajú podľa nej silné a hlboké. Dvadsať osmička ale s obavami sleduje vývoj situácie na Blízkom východe. Mogheriniová tvrdí, že blok chce zintenzívniť svoje diplomatické úsilie na zaistenie mieru v tomto regióne.

Únia ako jediné riešenie vidí existenciu dvoch samostatných štátov – Izraela a Palestíny – s Jeruzalemom ako hlavným mestom oboch štátnych entít. Šéfka európskej diplomacie tiež spresnila, že konečný štatút „svätého mesta“ musí byť vyriešený rokovaním medzi oboma stranami, zrejme za podpory medzinárodného spoločenstva.

„To najhoršie čo sa teraz môže stať, by bola eskalácia napätia a násilia, či už v Jeruzaleme alebo v širšom regióne,” upozornila Mogheriniová. Vyhlásenie amerického prezidenta o budúcom presune ambasády už viedlo k prvým nepokojom a aj obetiam.

Slovenský postoj ostáva rovnaký, český napriek fámam tiež

Ivan Korčok, štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky prostredníctvom sociálnej siete potvrdil, že aj Slovenská republika za európskym rozhodnutím stojí. „Záväzok v riešení (konfliktu) pre dva štáty, ktorý napĺňa izraelské bezpečnostné potreby, ako aj palestínske snahy o štátnosť, a konečný status Jeruzalema, musí byť dosiahnutý prostredníctvom rokovaní,“ napísal Korčok, ktorý na stretnutí zastupoval Slovensko.

Agentúra Reuters citovala aj ministra zahraničných vecí Českej republiky, Lubomíra Zaorálka, ktorý napriek špekuláciám potvrdil aj české rozhodnutie neuznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. „Som presvedčený, že uvoľniť napätie nie je možné jednostranným riešením,“ povedal Zaorálek.

Agentúra, ktorá Česko označila za jedného z najbližších spojencov Izraela, uviedla, že Česká republika zvažovala po minulo týždňovej informácii z Washingtonu rovnako prehodnotiť umiestnenie svojej ambasády. Šéf českej diplomacie ale tieto správy a plánované kroky nepotvrdil.