Únia podáva pomocnú ruku najzraniteľnejším susedom, na boj s pandémiou pošle 20 miliárd

Burkina Faso, ilustračný obrázok. [EFE-EPA/STR]

Po intenzívnej finančnej podpore v Únii pôjde balík peňazí pod názvom „Tím Európa“ aj do Afriky, Východného susedstva, na Balkán a Blízky východ. Keď vírus neporazíme všade, neporazíme ho, hovoria predstavitelia euroinštitúcií.

Finančná injekcia v hodnote 20 miliárd eur, ktorú sa Únia rozhodla poskytnúť najzraniteľnejším krajinám susedstva, mobilizuje a prepája peniaze z inštitúcií EÚ a zdroje členských krajín s finančnými inštitúciami, najmä Európskou investičnou bankou (EIB) a Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBRD).

Eurokomisia spolu s EIB sa už zaviazali využiť na okamžitú pomoc v oblasti boja s pandémiou 15,6 miliard eur. Ďalších takmer päť miliárd včera (8. apríla) prisľúbili aj členské štáty.

Forma pomoci je veľmi konkrétna: napríklad v Arménsku dostanú tisíce znevýhodnených rodín a starších ľudí humanitárne balíčky, balkánske krajiny nakúpia zdravotnícke pomôcky a testy, v Etiópii pribudne vybavenie na diagnostiku, či testovanie.

„Kým nie je vírus porazený všade, stále sme ho neporazili,“ uviedol pri predstavovaní balíčka pod názvom „Tím Európa“ šéf európskej diplomacie, Josep Borrell.

Únia pomáha Balkánu a krajinám Východného partnerstva, na boj s vírusom posiela milióny

Viac ako miliarda eur má pomôcť nielen zdravotníctvu, ale aj oživiť ekonomiku a podporiť krajiny v čase, keď budú čeliť následkom pandémie.

Pre najzraniteľnejších

Únia sa chce pri využívaní zdrojov balíčka zamerať na pomoc najzraniteľnejším, vrátane detí, žien, starších ľudí a ľudí so zdravotným postihnutím, ako aj na migrantov, utečencov, osoby vysídlené v rámci štátu, ale aj ich hostiteľské komunity.

V krajinách severnej Afriky, Blízkeho východu, západného Balkánu a Východného susedstva prerozdelia peniaze na humanitárne potreby, vrátane podpory plánov reakcie Svetovej zdravotníckej organizácie a OSN (približne 500 miliónov eur). Vďaka takmer trom miliardám by sa mali posilniť aj vodné a sanitárne systémy, či kapacity priamo v nemocniciach.

Nemalá časť zdrojov, viac ako 12 miliárd eur, by mala prúdiť aj do zmierňovania okamžitých sociálnych a ekonomických dôsledkov, vrátane podpory súkromného sektora, a to najmä malé a stredné podniky.

Z pôvodného balíka, prisľúbeného inštitúciami, smeruje do Afriky 3,25 miliárd eur. Vyše troch miliárd pôjde aj pre celé susedstvo, teda juh (2,1 miliardy eur), Balkán a Turecko (800 miliónov eur) a východ (962 miliónov eur). Do Ázie, Tichomoria a Latinskej Amerike pôjde takmer 1,5 miliardy eur.

Šéf OSN: To najhoršie v konfliktných zónach ešte len príde

Koronavírus sa šíri ďalej a v krajinách postihnutých konfliktom, v ktorých sa zdravotné systémy už zrútili, „najhoršie ešte len príde“, myslí si generálny tajomník OSN Antonio Guterres. Žiada globálne prímerie.

EÚ ostáva pri adresnej pomoci verná svojej zahraničnopolitickej mantre – multilateralizmu.

„Ako globálny aktér a hlavný prispievateľ do systému medzinárodnej pomoci bude Únia presadzovať koordinovanú a mnohostrannú reakciu v spolupráci s OSN, medzinárodnými finančnými inštitúciami, ako aj krajinami G7 a G20,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré spoločne vydali Josep Borrell, Jutta Urpilainen, komisárka pre medzinárodné partnerstvá a Olivér Várhelyi, komisár pre susedstvo a rozšírenie.

Časť peňazí už má adresátov

Po vypuknutí pandémie nového koronavírusu začali zložky EÚ, ktoré spolupracujú s krajinami mimo bloku, mobilizovať financie, ale aj nápady na to, ako kríze najefektívnejšie čeliť. Konkrétnych adresátov je už dnes mnoho.

V Turecku Únia obstaráva menšiu zdravotnícku infraštruktúru a vybavenie v hodnote 90 miliónov eur. V Arménsku dostane viac ako tri tisíc znevýhodnených domácností, najmä starších ľudí a ľudí so zdravotným postihnutím v regiónoch Shirak, Tavush a Lori, balíky humanitárnej pomoci.

Na Ukrajinu dodala Únia vybavenie pre pohotovostné lekárske stredisko v Doneckej oblasti, s množstvom ochranných prostriedkov, či antiseptických a dezinfekčných látok.

Pre Západný Balkán napríklad Únia vyčlenila 38 miliónov eur, za ktoré nakúpi záchranné zdravotnícke vybavenie, nemocničné postele, plne vybavené sanitky, stovky respirátorov, digitálne mobilné röntgeny, desiatky tisíc testovacích súprav a obrovské množstvo ochranných prostriedkov.

V Iráne poskytne Únia šesť miliónov eur na posilnenie odvetvia zdravotníctva, a to jednak nákupom základných farmaceutických tovarov, ale aj doškolením zdravotníckych pracovníkov, či kampaňou na zvýšenie informovanosti o nutnosti osobnej hygieny. V krajine sa EÚ špecificky zameriava aj na  najzraniteľnejších, afganských utečencov.

Napríklad do Etiópie by malo smerovať 10 miliónov eur na dodatočné financovanie diagnostických laboratórií a testovanie súpravami na detekciu COVID-19 a počet liečebných stredísk. Finančné prostriedky do krajiny pritečú prostredníctvom prebiehajúceho programu Rozpočtovej podpory v sektore zdravotníctva, ktorý sa začal v roku 2016, s celkovou alokáciou 165 miliónov eur.