Únia reaguje na vyšetrovanie Chášukdžího vraždy, zistenia CIA zatiaľ nekomentovala

Generálny prokurátor Saudskej Arábie Saud al-Mujeb prišiel osobne dohliadnuť na vyšetrovanie na konzulát v Istanbule. [EPA-EFE/Erdem Sahin]

Európska únia v sobotu (17. novembra) zopakovala výzvu na „dôkladné, dôveryhodné a transparentné“ vyšetrenie vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího. Rovnako chce preskúmať „primerané opatrenia“ voči zodpovedným, uviedla vo vyhlásení v noci na nedeľu (18. noembra) šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogheriniová.

Napriek oznámeniu saudskoarabských predstaviteľov z 15. novembra, v ktorom informovali o najnovšom vývoji vo svojom vyšetrovaní, pretrváva „potreba úplne objasniť okolnosti tohto príšerného zločinu“, ako aj vyvodiť dôsledky voči zodpovedným, vyplýva z vyhlásenia, na ktorom sa Mogheriniová podľa agentúry DPA dohodla s ministrami zahraničných vecí členských štátov Únie.

„Spolu s našimi medzinárodnými partnermi budeme starostlivo sledovať výsledky vyšetrovania a naďalej zdôrazňovať, že Saudskoarabské kráľovstvo musí zaviesť opatrenia, aby zaistilo, že niečo také sa už nemôže stať,“ píše sa ďalej v stanovisku.

Debata by mala pokračovať aj na dnešnom (19. novembra) stretnutí ministrov zahraničných vecí Európskej únie. Únia by totiž chcela pri odpovedi po zverejnení výsledkov vyšetrovania „postupovať spoločne“. Koordinovane a na popud Nemecka dostalo zákaz cestovať do Schengenského priestoru spolu 13 Saudov, informoval The Guardian.

Spoločne zatiaľ nereagovali ani na medializované výsledky vyšetrovania CIA, ktoré americké médiá zverejnili v piatok (16. novembra). Podľa nich americkí vyšetrovatelia dospeli k záveru, že existenciu prepojenia medzi udalosťami, ktoré sa v októbri odohrali na konzuláte v Istanbule, a korunným princom Saudskej Arábie, možno jasne potvrdiť.

Merkelová je voči Saudom kvôli Chášukdžího smrti najostrejšia. Paríž, Londýn aj Washington vyčkávajú

Okolnosti smrti saudskoarabského novinára žiadajú prešetriť mnohí európski politici. Kým Nemci už avizovali embargo na vývoz zbraní, Francúzi aj Briti, ktorí s krajinou v tomto odvetví intenzívne obchodujú, sú zatiaľ opatrnejší. Intenzívnu politickú hru rozohrali aj Turci. 

Trump: Medializované správy CIA sú „predčasné“

Prezident USA Donald Trump v sobotu (17. novembra) povedal, že Spojené štáty zverejnia svoje konečné závery v prípade vraždy Chášukdžího v najbližších niekoľkých dňoch. Podľa jeho slov pôjde o „úplnú správu“ zahŕňajúcu aj to, „kto to urobil“. Hotová má byť do pondelka alebo utorka (19. alebo 20. novembra).

Trump súčasne označil za „predčasné“ správy amerických médií z piatkového (16. novembra) večera, podľa ktorých Ústredná spravodajská služba (CIA) dospela k úsudku, že vraždu žurnalistu nariadil saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán.

Americký prezident Donald Trump sa nechal už na začiatku prípadu počuť, že by nerád zmietol zo stola dohodu o dodávke zbraní vo výške 93 miliárd eur, ktorú so Saudmi len prednedávnom podpísal. Šéf Bieleho domu, hrdý na kontrakt, ktorý má v Spojených štátoch vytvoriť takmer 40 tisíc pracovných miest, zatiaľ o jeho zabrzdení neuvažuje. Zverejnené informácie vyšetrovateľov CIA ho preto rovnako nepotešili.

Europoslanci volajú po prísnejšej kontrole vývozu zbraní

Zbrane dovezené z Európy používa Saudská Arábia vo vojne v Jemene. Časť z nich sa dostala aj do rúk teroristických skupín v Iraku či Sýrii. Správa Európskeho parlamentu o exporte zbraní žiada zastavenie „bezohľadného obchodu so smrťou“.

Chášukdží zmizol 2. októbra po tom, ako vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule, aby si vyzdvihol doklady potrebné na sobáš s tureckou snúbenicou. Rijád pôvodne tvrdil, že novinár konzulát opustil.

Saudskoarabská prokuratúra až neskôr potvrdila, že bol na konzuláte zavraždený. Jeho telesné pozostatky sa doteraz nenašli.

Chášukdží, ktorý žil v dobrovoľnom exile v Spojených štátoch a prispieval do novín Washington Post, bol kritikom korunného princa Muhammada, faktického vládcu krajiny. Saudskoarabskí činitelia však tvrdia, že princ nemá s vraždou novinára nič spoločné. V súvislosti s vraždou dosiaľ obvinili 11 osôb a ďalšie vyšetrujú.