Únia ruší sankcie voči Iránu

Federica Mogheriniová a Mohammad Zaríf, (zdroj: Európska komisia)

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová oznámila okamžité zrušenie sankcií zo sobotňajších viedenských rokovaní, na ktorých sa zúčastnili tiež iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Zaríf a jeho americký náprotivok John Kerry.

Rušenie sankcií prichádza po tom, ako inšpektori Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) informovali Bezpečnostnú radu OSN, že Irán spĺňa všetky podmienky, ktoré mu veľmoci stanovili v tzv. Spoločnom komplexnom akčnom pláne (Joint Comprehensive Plan of Action/JCPOA)

„Toto je míľnik, ktorý dokazuje, že všetky zúčastnené strany v dobrej viere napĺňajú svoje záväzky,“ vyhlásil v sobotu generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.

Spoločný komplexný akčný plán dohodlo 6 svetových veľmocí na júlovom kole rokovaní o iránskom jadrovom programe, ktoré trvalo vyše 2 týždne. Podmienky, za akých môže Irán rozvíjať svoj jadrový program, následne medzinárodné spoločenstvo premietlo do rezolúcie BR OSN 2231 (2015).

Na pozitívnu správu od inšpektorov IAEA reagoval iránsky prezident Hasan Rúhání vyhlásením, že Irán nebol nikdy hrozbou pre ostatné štáty. S tým však nesúhlasia ostatné regionálne mocnosti a súperi Iránu, akými sú sunnitská Saudská Arábia a Izrael.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu trvá na tom, že Irán sa bude naďalej snažiť získať jadrovú zbraň. V sobotu na stretnutí vládneho kabinetu vyhlásil: „Nebyť nášho úsilia pri presadzovaní sankcií, Irán by jadrové zbrane mal už dávno.“

USA  nahrádzajú jedny sankcie druhými

„Spojené štáty, naši priatelia a spojenci na Blízkom východe a celý svet sa môže cítiť bezpečnejšie, pretože sa podarilo znížiť hrozbu jadrových zbraní,“ vyhlásil vo Viedni šéf americkej diplomacie John Kerry.

Paralelne s debatami o kontrole jadrového programu riešili Američania vydanie piatich svojich občanov, vrátane novinára Washington Post Jasona Rezaiana, ktorého Teherán obvinil zo špionáže. Výmenou za nich ponúkol Biely dom oslobodenie 7 Iráncov, ďalších 14 zbavili obvinení.

Prezident Obama dokonca súhlasil s tým, že USA Iránu vrátia platbu za nedodané zbraňové systémy, ktoré si v 70. rokoch objednal iránsky šáh Mohammad Rezá Pahlaví.

V nedeľu ale Spojené štáty oznámili uvalenie nových sankcií, podstatne miernejších, za zakázané testy balistických rakiet. Dnes ráno na to Irán reagoval správou, že „tento propagandistický krok“ povedie k ďalšiemu posilňovaniu iránskych obranných kapacít.

Ceny ropy reagujú ďalším poklesom

Zrušenie sankcií zo strany EÚ a USA umožní Iránu vyvážať na zahraničné trhy vyšší objem energetických surovín v dôsledku čoho sa svetové ceny ropy začiatkom týždňa prepadli na trinásťročné minimum.

Len pár hodín po zrušení sankcií námestník iránskeho ministra ropného priemyslu Amir Husajn Zamaninía oznámil, že Irán je pripravený zvýšiť export ropy o pol milióna barelov denne.  Keďže trh je dlhodobo presýtený a dopyt naďalej klesá cena americkej ropy WTI klesla pod 30 dolárov za barel a cena severomorskej zmesi Brent až pod 29 dolárov za barel.

Iránske energetické zdroje mnohí vnímajú ako vítanú alternatívu k rope a zemnému plynu z Ruska. Európska komisia sa preto už začiatkom februára zúčastní misie, kde „technicky posúdi“ nové vzťahy s Teheránom po zrušení medzinárodných sankcií. Oznámil to v nedeľu eurokomisár zodpovedný za klimatickú a energetickú politiku Miguel Arias Caňete.

Na štvordňovej misii v Teheráne by sa malo podľa agentúry Reuters zúčastniť približne 15 vysokopostavených úradníkov Európskej komisie. Na druhej misii v Iráne bude Komisiu sprevádzať aj delegácia európskych podnikateľov.

EurActiv.sk/TASR/Reuters