Únia sa s Ruskom a Čínou dohodla na platobnom systéme pre Irán

Iránsky prezident Hassan Rúhání. [EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH]

Ministri piatich krajín sú odhodlaní rozšíriť opatrenia na ochranu dohody proti americkým sankciám, ktoré už dnes oslabujú iránsku ekonomiku. Keď začnú v novembri platiť sankcie na ropu, Teherán pravdepodobne nebude mať inú možnosť, ako ju pod cenu predávať Rusku alebo Číne.

V spoločnom utorkovom (25. septembra) vyhlásení ministri zahraničných vecí Číny, Ruska, Nemecka, Spojeného kráľovstva a Francúzska tvrdia, že „pomôžu hospodárskym subjektom, ktoré sa zaoberajú legitímnym obchodom s Iránom“.

Pätica krajín chce s podporou Európskej únie vytvoriť špeciálny systém platieb, ktorý má po zavedení amerických sankcií uľahčiť obchod s Iránom.

Spojené štáty americké najprv odstúpili od iránskej jadrovej dohody a od začiatku augusta začali uplatňovať prvé zo série sankcií voči podnikom, ktoré svoju činnosť v Iráne neobmedzia. Zameriavali sa najmä na obchody so zlatom a ďalšími kovmi, vrátane automobilového priemyslu.

Druhá séria sankcií, ktorá má začať platiť od 4. novembra, zakazuje dovoz iránskej ropy, obmedzuje poisťovacie služby alebo obchodovanie s Iránskou centrálnou bankou.

Dilema európskych spoločností v Iráne: Americké sankcie alebo európsky zákaz ich dodržiavania?

Do platnosti sa dostáva prvý balík obnovených amerických sankcií voči Iránu. Európske spoločnosti, ktoré s Teheránom neprestanú obchodovať, môžu zabudnúť na americký trh či investorov. Európska únia na druhej strane spúšťa štatút zablokovania, ktorým zakazuje európskym spoločnostiam sankcie dodržiavať.

Únia ponúka finančné záruky

Nový platobný mechanizmus predstavila v pondelok (24. septembra) šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová. S predstaviteľmi Británie, Francúzska, Nemecka, Ruska, Číny a Iránu sa stretla na okraj všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.

Stretnutie prebehlo – pravdepodobne nie náhodne – deň predtým, ako na pôde Organizácie spojených národov po druhýkrát od zvolenia s prejavom vystúpil americký prezident Donald Trump, najväčší kritik jadrovej dohody.

Nový nástroj pätice krajín má spoločnostiam umožniť obchodovať s Teheránom bez toho, aby svoje prevádzky vystavili riziku porušovania sankcií Spojených štátov, vrátane tých, ktoré budú uvalené na vývoz ropy, vysvetlila Mogheriniová.

„Z praktického hľadiska to znamená, že členské štáty Európskej únie vytvoria na uľahčenie legitímnych finančných transakcií s Iránom (istý) právny subjekt, čo umožní európskym spoločnostiam pokračovať v obchodovaní s Iránom v súlade s právom Európskej únie,“ uviedla Mogheriniová.

Potvrdila tiež, že „právny subjekt“ by mohol byť „otvorený aj pre iných, zahraničných partnerov“.

https://twitter.com/eu_eeas/status/1044478783611437056

Bruselskou odpoveďou na sankcie bolo v auguste najprv zavedenie takzvaného štatútu zablokovania, ktorý firmám zakázal americké sankcie dodržiavať. Európske spoločnosti, ktoré americké sankcie priamo, či nepriamo zasiahli, ale dostali možnosť o týchto skutočnostiach upovedomiť Komisiu. Mechanizmus im má na európskych súdoch umožniť vymáhanie náhrady ušlých ziskov.

Štatút zablokovania ako legislatívna možnosť obrany proti zahraničným sankciám a obchodným vojnám mimo Európskej únie vznikol ešte v roku 1996. Únia vtedy chcela reagovať na sankcie, ktoré Američania uvalili na Kubu a neskôr aj na Irán a Líbyu. K jeho spusteniu však nedošlo, nakoľko sa európska a americká diplomacia dohodla.

Únia sa Trumpovi odmieta podvoliť, ide chrániť európske firmy v Iráne

Európska únia znovu aktivuje takzvané blokujúce nariadenie, ktorým chce európske firmy, ktoré podnikajú v Iráne, ochrániť pred dôsledkami amerických sankcií, oznámil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker na neformálnom summite EÚ a západného Balkánu v Sofii.

Američanom sa Irán zatiaľ darí ekonomicky oslabovať

Americké snahy izolovať Teherán najmä ekonomicky sú zatiaľ pomerne úspešné. Takzvané sekundárne sankcie, ktoré postihujú spoločnosti, obchodujúce v Iráne alebo s iránskymi subjektami, ovplyvnili rozhodnutia mnohých európskych firiem. Pod hrozbou, že po neuposlúchnutí im bude zrušená možnosť podnikať v Spojených štátoch, už odchod z Iránu ohlásili aj obrovské spoločnosti ako Siemens, Daimler, Allianz, Adidas, Maersk, PSA, Renault, Boeing, či Airbus.

Americká strana v súčasnosti obmedzuje aj možnosť iránskej vlády nakupovať americké doláre. Nasledovať má zákaz pre finančné inštitúcie obchodovať s iránskymi bankami. Problémom pre zostávajúce firmy preto bude aj to, ako Iránu a iránskym firmám zaplatiť a ako banky celú platbu spracujú.

Kým európske firmy kapitulovali, Čína bojuje proti americkému tlaku v Iráne

Peking, ktorý sa usiluje obísť americké sankcie, využije na zakúpenú ropu iránske ropné tankery. Teheránu tak hádže záchranné lano v čase, keď mnohé európske spoločnosti z krajiny po tlaku Washingtonu odchádzajú.

Pre Irán kľúčový, ropný priemysel, pocíti sankcie ako súčasť druhej vlny amerického balíčka opatrení už čoskoro. Vzhľadom na ohlásené odchody a rušenie kontraktov sa bude Teherán v tejto oblasti musieť začať spoliehať najmä na neeurópske podniky. Možnosť vývozu ropy do Európy, ktorá predstavovala takmer 40 percent z celkovej vývoznej kapacity krajiny, sa takmer vytratí.

Japonsko, India a Južná Kórea v súčasnosti žiadajú od Washingtonu výnimku, nakoľko ich vlády od Teheránu denne kupovali státisíce barelov ropy. Hoci Trumpova administratíva o odpustení zatiaľ definitívne nerozhodla, minister zahraničných vecí Mike Pompeo pre Bloomberg jasne potvrdil, že Spojené štáty chcú „aby každá krajina znížila nákup iránskej ropy na nulu“.

Podľa analytikov Irán nebude mať inú možnosť ako predávať svoju ropu pod cenu, a to krajinám ako Rusko a Čína, ktoré sú už dnes so Spojenými štátmi vo vlastných obchodných vojnách.

Peking v snahe odtiahnuť svetový ropný obchod od petrodolárov na nákup rád využije najmä svoje jüany. Moskva, ktorá je na trhu s ropou v podstate konkurentom Teheránu, ešte v júli sľúbila do miestneho priemyslu investovať 50 miliárd dolárov. Podľa American Journal of Transport predpokladá že Kremeľ plánuje lacnejšiu ropu z Iránu vykupovať a následne ju drahšie predávať. V každom prípade si ale Rusko vylepšuje svoje postavenie nielen na svetovom trhu s ropou, ale vo všeobecnosti na Blízkom východe.