Únia spúšťa námornú operáciu EUNAVFOR Med

(zdroj: EU Naval Force Media and Public Information Office/Flickr)

„Je to pravdepodobne prvý krát, čo sa Európska únia zaoberá migráciou tak vážne, s takou rýchlosťou, jednomyseľne a jednotne,“ povedala vysoká predstaviteľka pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová po dnešnom rokovaní Rady EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu.

Šéfka európskej diplomacie už pred stretnutím uviedla, že ju prekvapila rýchlosť, s akou sa členské štáty dohodli na spustení námornej operácie. Zdôraznila, že misia EUNAVFOR Med má predovšetkým zachraňovať ľudské životy a pašerákom a prevádzačom rozbíjať obchodný model.

Námorná misia sa začína okamžite. V nesledujúcich dňoch začnú v rámci jej prvej fázy hliadky na otvorenom mori a monitorovanie kriminálnych sietí. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák to označil ako „krok dopredu oproti stavu, v ktorom sa dnes nachádzame“.

Ako ďalej?

Pred druhou a treťou fázou operácie, ktoré by zahŕňali likvidáciu pravidiel, bude únia hľadať dohodu s regionálnymi partnermi. Už v marci hovorila líbyjská vláda o „nehumánnosti“ takej akcie, ktorá by s ňou nebola koordinovaná. Pozvanie legitímnou vládou, ktoré by ďalšie fázy spúšťalo, zatiaľ chýba.

Druhou možnosťou je vyslanie misie na základe mandátu Bezpečnostnej rady OSN. Lajčák pre TASR uviedol, že úsilie na získanie potrebného právneho základu prebieha na oboch frontoch. V New Yorku pokračujú už niekoľko týždňov intenzívne rokovania s členmi BR OSN. Rovnako tak sa využívajú bilaterálne rozhovory s predmetnými štátmi.

Litovský minister zahraničných vecí Linas Linkevičius tvrdí, že rezolúcia sa už pripravuje. Mala by z nej vypadnúť zmienka o ničení lodí (destroying), ktorú kritizovali Rusko a Čína. V novom texte by sa mal použiť neutrálnejší výraz odstraňovanie (disposal).

Veľká stratégia

Podpredsedníčka Komisie vyhlásila, že námorná operácia bude iba časťou veľkej stratégie. EÚ sa podľa Mogheriniovej zameria aj na obdobie predtým, než migranti dosiahnu pobrežie severnej Afriky. Pripomenula, že únia je najväčším prispievateľom do rozpočtov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM).

Africkým štátom by EÚ mala poskytnúť pomoc pri vytváraní pracovných príležitostí, ochrane hraníc a v boji s medzinárodným zločinom. Spoločne s agentúrami OSN bude únia pomáhať aj tranzitným krajinám.

„Externá časť operácie bude účinná iba v prípade spojenia s účinnou vnútornou stratégiou,“ vysvetľuje Mogheriniová. „Keď zúfalí ľudia zaklopú na naše dvere, nemôžeme sa vyhnúť otázke, ako ich privítame.“

EurActiv.sk/TASR