Únia uvalila na Turecko sankcie kvôli prieskumným vrtom pri Cypre

Prieskumné plavidlo Yavuz sprevádzajú v Stredozemnom mori aj vojenské lode. [Turecké ministerstvo obrany.]

Ministri zahraničných vecí pozdržia plánovanú podporu Turecka v objeme 145,8 miliónov eur, zmrazili rokovania o leteckej preprave a žiadajú EIB aby preskúmala turecké pôžičky.

Ministri zahraničných vecí EÚ podľa očakávania rozhodli o zavedení balíka sankcií voči Turecku za jeho ťažbu zemného plynu vo výlučnej ekonomickej zóne Cypru, ktorý je členskou krajinou EÚ. Informovala o tom v noci na utorok (16. júla) agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie šéfov diplomacií Únie.

Ministri vo vyhlásení ďalej uviedli, že vzhľadom na „pokračujúce a nové nelegálne vrty vykonávané Tureckom“ prerušuje EÚ rokovania o dohode o leteckej doprave a vyzvali Európsku investičnú banku, aby „preskúmala“ svoje pôžičky tejto krajine.

Zároveň varovali Ankaru, že exekutíva EÚ pripravuje  dodatočné „cielené opatrenia” na potrestanie Turecka, ktoré začalo prístupové rokovania v roku 2005.

Cyprus a medzinárodná komunita vs. Turecko: Zásoby zemného plynu sú atraktívnejšie ako mier

Turci majú o námorných hraniciach okolo ostrovného Cypru inú predstavu, nakoľko len oni uznávajú suverenitu severnej časti ostrova. Vyslanie druhého prieskumného plavidla Ankary do oblasti ale treba sledovať v kontexte komplikácií na domácej politickej a ekonomickej scéne.

Dve turecké lode sprevádzané vojnovými plavidlami začali v júni robiť prieskumné vrty pri pobreží etnicky rozdeleného Cypru. EÚ už predtým uviedla, že tieto vrty porušujú zvrchovanosť Cypru a medzinárodné právo.

Štyri konkrétne sankcie

Šéfovia diplomacií európskych členských štátov potvrdili, že pozdržia plánovanú podporu Turecka v objeme 145,8 miliónov eur, ktorú navrhla aj Európska komisia. Rovnako odmietajú otvorenie zmrazených prístupových rokovaní krajiny do EÚ.

Rovnako Únia nateraz zmrazí rokovania o leteckej preprave. Podľa dohody sa mali turecké letiská, najmä novootvorené letisko v Istanbule, stať tranzitným uzlom v leteckej preprave. Pasažieri a spoločnosti by tak tieto priestory mohli využívať omnoho intenzívnejšie.

Dôležité rozhodnutie, ktoré môže mať významný vplyv na tureckú ekonomiku, ktorá je už celé mesiace v recesii, je požiadavka, ktorú ministri adresovali Európskej investičnej banke. Únia od EIB žiada preskúmať pôžičky pre Turecku, ktoré minulý rok dosiahli takmer 385 miliónov eur.

Rada ministrov víta návrh cyperskej vlády rokovať o ďalších opatreniach priamo s tureckou vládou.

Ankara: Sankcie nebudú mať vplyv

Podľa Ankary zavedenie balíka sankcií voči Turecku za jeho ťažbu zemného plynu vo výlučnej ekonomickej zóne Cypru nebude mať vplyv na aktivity Turecka súvisiace s ťažbou plynu vo východnom Stredozemí. Podľa tureckého ministerstva zahraničných vecí má krajina v úmysle dokonca zintenzívniť svoje aktivity v oblasti ťažby plynu.

Podľa ekonómov však nestabilný trh, ktorý sa stále nespamätal z menovej krízy minulého roka, čakajú ťažké časy. Okrem európskych sankcií by už čoskoro mohli Turecko pre nákup ruskej protivzdušnej techniky zasiahnuť aj americké sankcie. Investorov navyše rozrušuje problematická menová politika, ale aj rastúci počet zásahov predstaviteľov krajiny do domáceho trhu.

Turecku reálne hrozí hospodársky kolaps

Obrovská ekonomika je po menovej kríze, ktorá znížila hodnotu líry o 30 percent, v recesii. Ankara neprestáva s vládnymi intervenciami do trhu a investori sú stále skeptickejší. Krajinu môžu totiž zasiahnuť nielen americké, ale aj európske sankcie.

Nakoľko Turecko neuznáva Cyprus, odmieta aj jeho výhradné právo na využívanie prírodných zdrojov v línii 370 km od pobrežia, ako to stanovujú medzinárodné námorné pravidlá OSN. Ani tie Ankara neratifikovala. Turecko tvrdí, že mu patrí 44 percent výlučnej ekonomickej zóny tohto ostrova.

Cyperskí Turci žijúci na severovýchode ostrova v medzinárodne neuznanej Severocyperskej tureckej republike požadujú pričlenenie ďalších 25 percent zóny. Ankara uvádza, že chráni svoje práva a práva cyperských Turkov na ložiská uhľovodíkov v tejto oblasti.

Turecký rezort diplomacie kritizoval Európsku úniu, že svojím rozhodnutím z pondelka „koná, ako keby cyperskí Turci neexistovali”. Toto rozhodnutie podľa Ankary dokazuje zaujatosť Únie v cyperskej otázke.

Cyperskí predstavitelia však obviňujú Turecko, že využíva cyperských Turkov na dosiahnutie svojho cieľa, ktorým je kontrola nad východnou časťou Stredozemného mora.

Cyprus je etnicky rozdelený po tureckej invázii v roku 1974. Do EÚ vstúpil v roku 2004, ale plné výhody z členstva má len medzinárodne uznávaný juh ostrova.
Turecko tvrdí,