Únia uvalila sankcie na Lukašenka aj ďalšie osoby

Alexander Lukašenko. [EFE-EPA/Sergei Sheleg/Belta Pool]

Na sankčnom zozname, o ktorého rozšírenie žiadala aj opozícia na čele so Svetlanou Cichanovskou, je aj Lukašenkov syn Viktor, či šéf bieloruskej tajnej služby.

Európska únia spustila v stredu (4. novembra) právnu procedúru, umožňujúcu uvalenie sankcií na bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, jeho syna Viktora, šéfa tajnej služby a ďalších 13 osôb zodpovedných za povolebné násilné zákroky voči demonštrantom. Agentúre AFP to potvrdili diplomatické zdroje v Bruseli.

Súhlas na zaradenie Lukašenka a ďalších 14 osôb na sankčný zoznam dali veľvyslanci 27 členských štátov EÚ (COREPER). Podľa diplomatických zdrojov by to malo byť najneskôr do piatka (6. novembra) oficiálne uvedené aj v Úradnom vestníku EÚ.

Summit Únie: Sankcie voči bieloruským lídrom a zatiaľ len pohrozenie Turecku

Napriek tlaku Grécka a Cypru sa sankcie voči Turecku nezavádzajú, no 40 príslušníkom bieloruského režimu zmrazí EÚ aktíva a zakáže im do bloku cestovať. Lukašenko na zozname nefiguruje.

Lukašenko je podľa diplomatov EÚ zodpovedný za násilné represie zo strany štátneho aparátu, ku ktorým došlo pred augustovými prezidentskými voľbami a najmä po nich.

Členské krajiny EÚ sa už predtým dohodli na sankčnom zozname obsahujúcom mená 40 osôb blízkych Lukašenkovej vláde, ktoré mali byť zodpovedné za zmanipulovanie augustových prezidentských volieb, neprimerané potláčanie pokojných demonštrácií a porušovanie ľudských práv. Tieto osoby majú zákaz vstupu do EÚ a zablokovaný majetok.

Moskva varuje Brusel a Washington pred uvalením sankcií na Bielorusko

Rusko odmieta pokusy o nátlak voči Minsku. Únia však prízvukuje, že podporuje bieloruský ľud a sankcie by mali smerovať na konkrétne osoby, zodpovedné za tvrdé zásahy voči demonštrantom.

EÚ sa však z prvého kola reštriktívnych opatrení  rozhodla vynechať Lukašenka v nádeji, že ho presvedčí, aby začal dialóg s opozíciou a ukončí zásahy voči demonštrantom. K tomu však nedošlo a tak ministri zahraničných vecí na svojom októbrovom zasadnutí v Luxemburgu (12.10.) rozhodli, že na zoznam sankcií zaradia aj Lukašenka. Na rozšírenom zozname sa ocitol aj jeho syn Viktor, ktorý je poradcom pre národnú bezpečnosť.

Únia odmietla uznať výsledky bieloruských prezidentských volieb z 9. augusta a Alexandra Lukašenka nepovažuje za legitímneho prezidenta krajiny.