Únia volá po obnove ústavnosti a právneho štátu vo Venezuele

Venezuelský prezident Nicolas Maduro [EPA-EFE/MIGUEL GUTIERREZ]

Európska únia vyzvala na „komplexné a transparentné vyšetrovanie“ pokusu o atentát na venezuelského prezidenta Nicolasa Madura.

Hovorkyňa šéfky zahraničnej politiky Európskej únie vo vyhlásení uviedla, že blok odmietol „akúkoľvek formu násilia a očakáva, že sa uskutoční komplexné a transparentné vyšetrovanie útoku drónom na venezuelského prezidenta, aby sa prípad objasnil pri plnom rešpektovaní zásad právneho štátu a ľudských práv.

„V tejto súvislosti očakáva Únia uznanie ústavných právomocí Národného zhromaždenia, vrátane plného rešpektovania výsad týkajúcich sa poslaneckej imunity jej členov v súlade so stanovenými ústavnými právami, právnymi predpismi a postupmi,“ dodala.

Zbavili ich imunity

Priamy prenos ukázal, ako počas vojenskej prehliadky v Caracase začiatkom augusta musel Maduro prerušiť svoj slávnostný prejav kvôli detonácii. Niekoľko desiatok zúčastnených vojakov v panike od svojho prezidenta utieklo, iní ho chránili. Rozhnevaná hlava štátu tvrdí, že bol terčom dvoch drónov nesúcich výbušniny C4.

Maduro, ktorý systematicky vyšachoval opozíciu a upevnil si moc nad ťažko skúšaným národom, obvinil z útoku opozičných politikov a Kolumbiu.

Kríza vo Venezuele: Následky obrovskej chudoby

Venezuelčania proti Madurovmu režimu protestujú viac ako 70 dní. O život už prišlo 72 ľudí.

Za atentátnikov označil dvoch poslancov: Julia Borgesa, bývalého hovorcu opozičného zákonodarného zboru, ktorý žije v exile; a Juana Requesensa.

Requesens zadržala spravodajská služba, zatiaľ čo najvyšší súd vydal zatykač na Borgesa.

Ústavodarne zhromaždenie – orgán, ktorý v minulom roku zriadil Maduro, aby si prisvojil právomoci voleného zákonodarného zboru – pokračovalo tým, že zbavilo Borgesa a Requesensa ich imunity.

„Návrat k  ústavnosti“

„Únia opätovne zdôrazňuje svoju podporu dohodnutému, demokratickému a mierovému riešeniu rôznorodých kríz ovplyvňujúcich krajinu. Je to jediná cesta vpred,“ píše sa vo vyhlásení Únie.

„Musí to však zahŕňať aj návrat k skutočnej ústavnosti, obnovenie demokratického procesu a právneho štátu, rešpektovanie základných práv a slobôd, prepustenie všetkých politických väzňov a riešenie naliehavých humanitárnych potrieb obyvateľstva.“

Únia žiada od Venezuely nové voľby

Ministri zahraničných vecí považujú venezuelské voľby z 20. mája za nelegitímne, chcú „konať rýchlo“ s cieľom uvaliť viac sankcií proti venezuelským úradom, ktoré však nepostihnú venezuelský ľud.