Únia vyzvala Mjanmarsko na prepustenie odsúdených novinárov

Demonštrant v tričku, žiadajúcom prepustenie Wa Loneho and Kyaw Soe Ooa. [EPA-EFE/LYNN BO BO]

Európska únia vyzvala Mjanmarsko na okamžité a bezpodmienečné prepustenie dvoch novinárov pracujúcich pre tlačovú agentúru Reuters, ktorých odsúdili na sedem rokov väzenia pre obvinenia z porušenia štátneho tajomstva.

Európska služba pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) a jej šéfka, vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová, v oficiálnom komuniké upozornila, že rozsudok voči dvom novinárom „podkopáva slobodu médií, právo občanov na informácie a vládu zákona v Mjanmarsku“.

„Rozsudky proti novinárom Wa Lonemu a Kyaw Soe Ooovi musia byť prehodnotené a obaja novinári musia byť okamžite a bezpodmienečne prepustení,“ uvádza sa v komuniké ESVČ.

Keď budhisti prenasledujú moslimov: Europoslancov stále viac znepokojuje situácia Rohingov

Podľa OSN vyzerá situácia v Mjanmarsku ako učebnicový príklad etnických čistiek.

Sedem rokov za údajne podstrčené dokumenty

Wa Lone a Kyaw Soe Oo boli zatknutí v máji 2017 a držaní vo väzbe od vlaňajšieho decembra pre obvinenia z nelegálneho prechovávania oficiálnych dokumentov, potvrdzujúcich represie moslimskej menšiny Rohingov. Týmito krokmi sa mali dopustiť porušenia štátneho tajomstva.

Verdikt mal byť vynesený už 27. augusta, ale pre hospitalizáciu sudcu, ktorý má proces na starosti, sa tak stalo až o týždeň neskôr. Okresný sudca Ye Lwin v meste Yangon nakoniec potvrdil, že obaja novinári porušili zákon o tajných informáciách, ktorý v krajine platí ešte z koloniálnej éry.

Súd ich za zhromažďovanie a držanie materiálov odsúdil na sedem rokov odňatia slobody.

Novinári tvrdia, že sú nevinní a že polícia im konkrétne dokumenty podstrčila, nakoľko pripravujú správy o štáte Rakhine v Mjanmarku, kde ešte stále prebieha konflikt.

Odchádzajúci komisár pre ľudské práva: Obávam sa rozpadu OSN

Jordánsky princ, ktorý sa pre svoj kritický postoj k vládam mnohých krajín, nechcel opätovne uchádzať o post vysokého komisára varoval, že päť stálych členov Bezpečnostnej rady ohrozuje svojimi tvrdohlavými krokmi fungovanie celej organizácie.

„Dnešok je smutným dňom pre Mjanmarsko, novinárov z agentúry Reuters, Wa Loneho a Kyaw Soe Ooa, ale aj médiá na celom svete,“ uviedol šéfredaktor agentúry Reuters Stephen J Adler vo vyhlásení.

„Nebudeme čakať, kým budú Wa Lone a Kyaw Soe Oo trpieť za túto nespravodlivosť a v najbližších dňoch vyhodnotíme, ako budeme ďalej postupovať, vrátane toho, či budeme hľadať pomoc na medzinárodnom fóre,“ dodal.

Stíhanie reportérov agentúry Reuters medzinárodné spoločentsvo vníma ako skúšku demokracie v krajine, ktorá sa spamätáva z dlhoročnej vlády vojenskej junty.

Postupný proces liberalizácie prebieha v Mjanmarsku od roku 2010. Medzinárodné spoločenstvo najprv informácie o potlačení junty potešili, no od roku 2016 stále intenzívnejšie sleduje pôsobenie väčšinového obyvateľstva a jeho zaobchádzania s menšinami.

Jakchainský štát v západnej časti Mjanmarska je domovom približne milióna Rohingov, prevažne moslimskej menšiny, ktorá čelí útlaku a nepretržitému vážnemu porušovaniu ľudských práv a o ktorej sa v súvislosti s Mjanmarskom hovorí najviac.

Mjanmarskí predstavitelia tvrdia, že aktivity proti menšine sú opodstatnené prítomnosťou „extrémistických teroristov“, ktorí údajne patria medzi rohingských militantov. Prenasledovanie civilistov odmietajú a tvrdia, že informácie o mučení si tisícky utečencov vymysleli.