Únia vyzýva na riešenie humanitárnej katastrofy v Jarmúku

Jarmúk, Sýria (zdroj: TASR/AP)

Európska únia sa pripojila k včerajšej výzve generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, ktorý žiadal okamžitú pomoc pre utečencov v Sýrii.

„EÚ vyzýva všetky bojujúce strany a zainteresovaných, ktorí nad nimi majú vplyv, aby dodržiavali medzinárodné právo, zabezpečili neobmedzený prístup humanitárnej pomoci a zaistili bezpečný prechod všetkým civilistom, ktorí chcú uniknúť. Na celom území Sýrie musia byť plne implementované rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 2139, 21652191,“ vyhlásila dnes podpredsedníčka Európskej komisie Federica Mogheriniová.

Situáciu v utečeneckom tábore Jarmúk opísal šéf Organizácie spojených národov ako „najhlbší kruh pekla“, kde islamskí militanti využívajú deti ako živé štíty.

V Jarmúku na okraji Damasku žilo v roku 2004 takmer 140 tisíc Palestínčanov, ktorí sa sem dostali následkom prvej arabsko-izraelskej vojny v roku 1948. Sýrska vláda pre nich vyčlenila územie s rozlohou 2 km², ktoré sa neskôr premenilo na sídlisko s niekoľkoposchodovými príbytkami. Aj napriek tomu, že sa vojenské strety Islamského štátu a sýrskej armády presunuli až do tábora, zostáva tam 18 tisíc civilných osôb.

Striedavé plienenie obydlí spôsobilo absenciu jedla a liekov. Do oblasti, ktorú z 90 % okupujú extrémisti, nemajú prístup lekári ani humanitárna pomoc. To, čo sa v tábore v súčasnosti deje, je podľa Pan Ki-muna „ďalším hanebným vojnovým zločinom, za ktorý musia vinníci niesť zodpovednosť“.

Európska komisia tvrdí, že na riešenie humanitárnej krízy poskytla 2,5 milióna eur prostredníctvom Úradu OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA). Mogheriniová ponúka, že bude hľadať politické riešenie situácie v spolupráci s generálnym komisárom UNRWA Pierrom Krähenbühlom a osobitným vyslancom OSN pre Sýriu Staffanom de Misturom.

Objavili sa správy, že sýrsku armádu by v bojoch o Jarmúk mohla podporiť aj Organizácia pre oslobodenie Palestíny. Jej predstavitelia v Ramalláhu to však dnes odmietli.