Únia zaisťuje leteckým mostom humanitárnu pomoc pre obyvateľov Afganistanu

Humanitárna pomoc pre obyvateľov Kandaháru. [EPA-EFE/ M. Sadiq]

Do Afganistanu vyslal blok už druhý let s humanitárnou pomocou. Hoci je na ňu krajina odkázaná, experti varujú pred jej zneužívaním zo strany hnutia Taliban.

Európska únia v sobotu (2. septembra) dopravila na kábulské letisko prostredníctvom druhého humanitárneho leteckého mosta viac ako 25 ton nákladu so zdravotnými pomôckami a vybavením. Cieľom je riešiť núdzovú humanitárnu situáciu v Afganistane, uviedla Európska komisia.

Komisia spresnila, že EÚ pomoc poskytuje v súvislosti s prebiehajúcim konfliktom, ale aj pre nedávne obdobie sucha. Až polovica afganského obyvateľstva je preto v súčasnosti odkázaná na humanitárnu pomoc.

Letecký most bol financovaný z rozpočtu EÚ a umožní humanitárnym organizáciám pôsobiacim v teréne dodať kritické položky v oblasti zdravia a výživy tým, ktorí to najviac potrebujú. A to aj napriek súčasným dopravným a logistickým obmedzeniam v tejto krajine.

Píše Martin Klus: Prvé poučenia z Afganistanu

„Dôležité je, že aj v krízových situáciách zostávajú štáty EÚ, vrátane tých, ktoré sú zároveň spojencami v NATO, jednotné. A hľadajú nielen spoločné riešenia, ale aj poučenia z minulých zlyhaní,“ píše v komentári štátny tajomník rezortu zahraničných vecí.

Eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič v tejto súvislosti uviedol, že humanitárna situácia v Afganistane sa za posledné týždne alarmujúcim spôsobom zhoršuje, pričom humanitárnu pomoc zúfalo potrebuje viac ako 18 miliónov ľudí.

Dodaný humanitárny náklad pozostáva z lekárskeho vybavenia vrátane súprav na testovanie ochorenia COVID-19 a základných súprav lekárskej pomoci, ktoré poskytujú Detský fond OSN (UNICEF), organizácia Save the Children a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Bol to v poradí už druhý humanitárny vzdušný most financovaný EÚ – prvé lietadlo priletelo do Kábulu už minulý týždeň v stredu (29. septembra) a doručilo viac ako 32 ton chirurgického vybavenia a zdravotníckeho materiálu, ktorý je určený na poskytovanie primárnej a záchrannej lekárskej pomoci.