Únia zavedie voči Minsku nové sankcie. Letecký incident považuje za štátny terorizmus

Boeing 737-8AS (let FR4978) na letisku v Minsku. [EPA-EFE/Onliner.By]

Krajiny EÚ zavedú voči Bielorusku rad nových opatrení, ktoré budú odpoveďou na odklon civilného lietadla a zadržanie novinára. Bieloruským leteckým spoločnostiam napríklad plánujú zakázať lietať vo vzdušnom priestore EÚ, či pristávať na európskych letiskách.

Lídri EÚ v pondelok (24. mája) vyzvali Bielorusko na prepustenie opozičného aktivistu a novinára Ramana Prataseviča a jeho partnerky Sofie Sapegovej. Obaja boli v nedeľu (24. mája) zadržaní na letisku v Minsku po odklonení civilného lietadla spoločnosti Ryanair. Lídri sa zhodli na potrebe nových sankcií proti vláde bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Šéfovia vlád a štátov EÚ počas pracovnej večere v rámci prvej časti dvojdňového summitu vyzvali na cielené sankcie  proti jednotlivcom aj proti organizáciám a hospodárskym subjektom, ktoré mali nejaký podiel na odklonení lietadla na trase Atény – Vilnius a na zadržaní mladého novinára a jeho spoločníčky.

Únia uvalila sankcie na Lukašenka aj ďalšie osoby

Na sankčnom zozname Únie, o ktorého rozšírenie žiadala aj opozícia na čele so Svetlanou Cichanovskou, je aj Lukašenkov syn Viktor, či šéf bieloruskej tajnej služby.

Lídri EÚ v spoločnom vyhlásení uviedli, že ministri členských krajín vo formáte Rady EÚ prijmú opatrenia, ktoré zabránia bieloruským leteckým spoločnostiam lietať vo vzdušnom priestore EÚ, ako aj mať prístup na letiská pod správou krajín Únie.

Vyhlásenie premiérov a prezidentov 27-členného eurobloku je znamením rýchlej a ráznej spoločnej reakcie na nedeľňajší incident, ktorý viacerí lídri odsúdili ako „únos“ alebo označili za „štátom podporovaný terorizmus“.

Skutočný rozsah reštriktívnych opatrení EÚ však nebude známy, kým úradníci, diplomati a právnici nedotiahnu do detailov nové, v poradí už štvrté kolo sankcií proti bieloruskému vládnemu režimu.

Von der Leyen: Bude to tvrdá odpoveď

V podobnom duchu reštriktívnych opatrení sa v pondelok večer vyjadrila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, keď oznámila, že európsky investičný program pre Bielorusko v hodnote troch miliárd eur zostane zmrazený, kým sa táto krajina nevráti k demokracii.

Aj šéfka eurokomisie prisľúbila „veľmi silnú“ reakciu EÚ voči režimu Lukašenka, ktorý je obviňovaný, že stojí za odklonením lietadla, na palube ktorého sa nachádzal známy odporca a kritik spôsobu jeho vládnutia Pratasevič.

„Bude to veľmi tvrdá odpoveď, pretože ide o škandalózne správanie. Lukašenko a jeho režim musia pochopiť, že to bude mať vážne následky,“ uviedla Von der Leyen tesne pred začatím summitu EÚ.

Spresnila, že Únia bude vyvíjať tlak na Minsk dovtedy, kým bieloruská vláda nebude rešpektovať slobodu médií, slobodu prejavu a slobodu názoru. Podľa jej slov by sa nové sankcie mohli dotknúť aj podnikov, ktoré financujú vládny režim a tiež bieloruského leteckého sektoru.

Cichanovská v europarlamente: Bielorusko sa zobudilo

Protesty proti bieloruskému autoritárskemu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi nie sú ani protiruské ani proruské. Demokratická revolúcia je „právom ľudí rozhodovať o svojom vlastnom osude“, uviedla bieloruská opozičná líderka pred europoslancami.

Medzinárodné vyšetrovanie

Nedeľňajšie nútené pristátie letu spoločnosti Ryanair v Minsku má bezprecedentnú závažnosť, musí byť okamžite spustené medzinárodné vyšetrovanie a bieloruské úrady musia prepustiť zadržaných. Uviedol to na úvod mimoriadneho summitu EÚ predseda Európskeho parlamentu David Sassoli.

Šéf europarlamentu vo svojom tradičnom otváracom príhovore zdôraznil potrebu dôraznej a jednotnej reakcie Únie na nedeľňajšie udalosti v Bielorusku.

Podľa neho je nevyhnutné aj medzinárodné vyšetrovanie tohto incidentu. To by malo overiť, či suverénny štát neohrozil leteckú dopravu a bezpečnosť cestujúcich a či nedošlo k porušeniu Dohovoru o medzinárodnom civilnom letectve (Chicagský dohovor) z roku 1944.

Výzvy na nezávislé vyšetrovanie podporil aj generálny tajomník OSN António Guterres. Uviedol, že sám je „hlboko znepokojený“ týmto incidentom a „podporuje výzvy na úplné, transparentné a nezávislé vyšetrovanie tohto znepokojivého incidentu“. Vyzýva všetkých relevantných aktérov na spoluprácu pri vyšetrovaní.

Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo (ICAO) medzitým na dnes (25. mája) v súvislosti s incidentom ohlásila „mimoriadne“ zasadnutie, píše AFP. Prezident rady ICAO Raymond Benjamin „zvolal mimoriadnu schôdzku 36 diplomatických zástupcov rady ICAO,“ informovala organizácia.

Vláda vo Vilniuse, ktorá považuje incident za akt štátneho terorizmu, nabáda, aby medzinárodní partneri uzavreli celý bieloruský vzdušný priestor pre medzinárodné lety.

Moskva varuje Brusel a Washington pred uvalením sankcií na Bielorusko

Rusko odmieta pokusy o nátlak voči Minsku. Únia však prízvukuje, že podporuje bieloruský ľud a sankcie by mali smerovať na konkrétne osoby, zodpovedné za tvrdé zásahy voči demonštrantom.

Bieloruské úrady donútili v nedeľu (23. mája) pristáť civilné lietadlo spoločnosti Ryanair, smerujúce z Atén do Vilniusu. Uviedli, že boli k tomuto kroku prinútené po tom, ako prijali správu od palestínskeho hnutia Hamas. Správa mala údajne informovať o tom, že na palube je bomba.