Únia žiada od novej izraelskej vlády, aby upustila od plánov na palestínskych územiach

Benjamin Netanjahu, izrelský prezident Reuven Rivlin (uprostred) a Benny Gantz. [EFE-EPA/Abir Sultan]

K spoločnej iniciatíve krajín Európskej únie, v ktorej od Izraela žiadajú predstavitelia dodržiavanie medzinárodného práva, sa odmietli pripojiť len Maďari a Rakúšania.

Európska únia vyzvala v utorok novú izraelskú vládu, aby upustila od plánov na anexiu území na Západnom brehu Jordánu. Židovskému štátu zároveň pripomenula potrebu rešpektovať medzinárodné právo. Informovala o tom agentúra AFP.

„Žiadame Izrael, aby sa zdržal akéhokoľvek jednostranného rozhodnutia, ktoré by viedlo k anexii akéhokoľvek okupovaného palestínskeho územia a ktoré by bolo v rozpore s medzinárodným právom,“ zdôraznil vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.

Luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn v tejto súvislosti pripomenul, že vyhlásenie na adresu novej izraelskej vlády, ktoré je výsledkom jeho minulotýždňovej spoločnej iniciatívy so šéfom írskej diplomacie Simonom Coveneyom, podporilo 25 členských štátov EÚ. Asselborn zároveň vyjadril ľútosť, že dva členské štáty – Maďarsko a Rakúsko – sa nepripojili k tejto výzve, ktorá je dôležitá pre dôveryhodnosť zahraničnej politiky EÚ.

Borrell: Trumpov plán v izraelsko-palestínskom konflikte sa vzdialil od dohodnutých parametrov

Časti amerického mierového plánu by podľa šéfa európskej diplomacie dovolili Izraelu anektovať osady v Predjordánsku.

Diplomati Maďarska a Rakúska výzvu nepodporili počas videokonferencie Rady EÚ pre zahraničné veci, ktorá sa konala 15. mája.

EÚ: Rešpektujte medzinárodné právo

Hovorca šéfa diplomacie EÚ Peter Stano v utorok zdôraznil, že spoločné vyhlásenie 25 krajín potvrdzuje pozíciu EÚ o potrebe rešpektovať medzinárodné právo a podporovať riešenie blízkovýchodného procesu založené na vzniku dvoch nezávislých štátov s hlavným mestom Jeruzalem.

„To je jediný spôsobom ako zaručiť trvalý mier a stabilitu v regióne,“ opísal situáciu Stano. Spresnil, že EÚ trvá na postoji, na ktorom sa dohodli všetky jej členské štáty. „Nie sme na konci nejakého procesu. Bola vytvorená nová izraelská vláda a Európska únia je pripravená s ňou konštruktívne spolupracovať,“ dodal.

Obvinenia z korupcie neboli dôvod na stopku

List zaslali krajiny Európskej únie v deň, kedy izraelský parlament po mesiacoch politickej neistoty, odobril noví vládu. Na čelo kaolície sa opäť postaví Benjamina Netanjahua a tentokrát aj jeho bývalý rival Benny Gantz, s ktorým si po 18 mesiacoch vymenia premiérsku stoličku a kreslá vicepremiéra a ministra obrany. Ich vláda vznikla po troch nejednoznačných voľbách a viac ako roku a pol nestability na politickej scéne.

„Na týchto teritóriách sa zrodil a rástol židovský národ,“ hovoril o západnom brehu Jordánu Netanjahu hneď vo svojom prvom prejave a naznačil, že okrem boja s koronakrízou budú palestínske územiá v centre vládnej pozornosti.

Z Trumpovho uznania Jeruzalema za hlavné mesto Izraela je znepokojený celý svet

Žiadna krajina na svete nemá svoju ambasádu v Jeruzaleme, Američania budú prví. Rusi ale údajne zvažujú podobný krok.

Vznik novej izraelskej vlády dokonca napadol Najvyšší súd, pričom jej oponenti tvrdili, že Netanjahu nemôže pre mnohé obvinenia z korupcie opätovne vládnuť. Navyše, niektoré ustanovenia koaličnej zmluvy mali byť v rozpore s ústavou. Začiatkom mesiaca však súd žiadosť zmietol zo stola.

Päťnásobný izraelský premiér sa ale pred sú postaví opäť, a to už o niekoľko dní. Trest mu hrozí za úplatkárstvo, podvod a narušenie dôvery, v súvislosti s jeho rokovaniami s niekoľkými mediálnymi magnátmi.