Unikli dokumenty o TTIP, Francúzi chcú stopnúť rokovania

Únik dokumentov o obchodnej dohode so Spojenými štátmi si už vybral prvú politickú daň. Francúzsky štátny tajomník pre vonkajší obchod Matthias Fekl v utorok 3. mája varoval, že „v tomto stave (ju) Francúzsko nepodpíše.“

„Je to zlá dohoda,“ povedal Fekl v rádiu Europe 1 len deň po tom, ako organizácia Greenpeace zverejnila 248 strán z vyjednávaní o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP). Zastavanie rokovaní o TTIP označil francúzsky štátny tajomník za „najpravdepodobnejšiu možnosť“.

Greenpeace Holandsko na webovej stránke pod názvom TTIP Leaks sprístupnila dokumenty s komentárom, že „TTIP je o obrovskom presune moci od ľudí na veľké firmy“.

Slovensko chce informáciu od Komisie

Slovenskú pozíciu pre EurActiv.sk spresnil hovorca rezortu hospodárstva Maroš Stano. „Čo sa týka zverejnenia dokumentov zo strany Greenpeace, Slovenská republika očakáva, že Európska komisia poskytne členským štátom ucelenú informáciu, na základe ktorej bude nasledovať interná diskusia,“ vysvetlil Stano.

Slovensko od 1. júla predsedá Rade EÚ.

„Uniknuté dokumenty naznačujú, že veľa z vysokých štandardov ochrany životného prostredia, ochrany spotrebiteľa a zdravia, by mohli byť po prijatí TTIP minulosťou,“ uviedla pre EurActiv.sk Katarína Nikodémová z Greenpeace Slovensko.

Vyjednávania medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi boli podľa nej navyše netransparentné. „Kým občianska spoločnosť mala veľmi obmedzený prístup k rokovaniam, priemysel mal pri viacerých príležitostiach zaručený prístup k rokovaniam a dôležité slovo,“ tvrdí Nikodémová.

Takéto netransparentné rokovania „pod silným tlakom USA a záujmov firiem“ by mala EÚ podľa Greenpeace pozastaviť.

Komisia sľubuje zachovanie štandardov

Európska komisia v utorok urputne bránila svoju taktiku vo vyjednávaniach s Washingtonom. Komisárka pre obchod Cecilia Malmströmová nazvala TTIP Leaks „búrkou v pohári vody“. Malmströmová argumentuje, že Greenpeace zverejnila „konsolidované texty“, ktoré ale v prípade obchodných rokovaní ešte nie sú ich výsledkom. Majú odrážať pozície jednotlivých strán.

„A nemalo by prekvapovať, že sú oblasti, na ktoré majú EÚ a USA odlišné pohľady,“ napísala komisárka na svojom blogu. „V oblastiach, kde sme od seba príliš ďaleko, sa jednoducho nedohodneme.“

Malmströmová odmietla, že by TTIP viedol k nižším štandardom v Únii. „Obchodné dohody nezmenia naše zákony o geneticky modifikovaných organizmoch, alebo o tom, ako vyrábať bezpečné hovädzie mäso, alebo ako chrániť životné prostredie,“ sľúbila.

Kameň úrazu: predbežná opatrnosť

Greenpeace zvlášť kritizovala, že Komisia sa v prípade životného prostredia neodvoláva na princíp predbežnej opatrnosti. Ten umožňuje Únii okamžite zasiahnuť, ak dôjde k ohrozeniu zdravia ľudí a zvierat ako aj životného prostredia. Komisia sa naň môže odvolať, keď chce napríklad zastaviť distribúciu zdraviu škodlivých produktov.

Hlavný vyjednávač za EÚ Ignacio Garcia Bercero tvrdenie Greenpeace označil za „jednoznačne nesprávne“. Spolu s Malmströmovou pripomenuli, že v pozičné dokumenty Komisie k TTIP sa priamo odvolávajú na princípy rozhodovania v rámci EÚ vrátane princípu predbežnej opatrnosti.

Nikodémová z Greenpeace Slovensko tieto tvrdenia označila za „trochu zavádzajúce“. Princíp predbežnej opatrnosti podľa aktivistov nie je súčasťou konsolidovaných kapitol, teda samotnej dohody.

Mandát je verejný, rokovania otvorené

Bercero a Malmströmová tiež popreli, že vyjednávania na úkor občianskej spoločnosti príliš ovplyvňujú veľké firmy. „Berieme do úvahy názory priemyslu, ale to platí aj pre názory odborov, spotrebiteľských združení alebo zdravotných a environmentálnych organizácií,“ napísala komisárka.

Všetky skupiny sú podľa nej zastúpené v poradenskom orgáne, ktorý sa pravidelne stretáva s vyjednávacím tímom.

Malmströmová pripomenula, že jej mandát je verejný, a že výsledok rokovaní musia schváliť členské štáty v Rade EÚ aj poslanci v Európskom parlamente.

Paríž: TTIP protirečí klimatickej dohode

Francúzsko však má už dlhšie problém s liberalizáciou obchodu naprieč Atlantikom. Podľa Fekla dokonca TTIP v súčasnej podobe protirečí cieľom klimatickej dohody z Paríža. Tú chcú pritom ratifikovať EÚ aj Spojené štáty. Pripomenul tak argumenty, ktoré znejú z Nemecka a Rakúska. Dohoda podľa nich spôsobí zvýšenie emisií v dôsledku objemnejšej prepravy tovaru medzi dvoma brehmi Atlantiku.

Podľa slovenského rezortu hospodárstva musí TTIP zohľadniť slovenské priority a mať prínos pre rast ekonomiky. Jeho hovorca Stano sa odvolal na programové vyhlásenie vlády, ktoré žiada ochranu domácich spotrebiteľov, poľnohospodárov, malých a stredných podnikateľov a energeticky náročného priemyslu.

Slovenskí poľnohospodári na začiatku rokovaní žiadali vyňať poľnohospodárstvo z dohody. Rezort hospodárstva však túto požiadavku ako nerealistickú neprijal.

Obama chcel rokovania dokončiť

Hovorca zástupcu americkej vlády pre obchod, ktorý vyjednávania vedie v mene Spojených štátov, tvrdenia Greenpeace odmietol. „Interpretácia týchto textov sa zdá byť v lepšom prípade zavádzajúca, v horšom jednoznačne nesprávna,“ vyjadril sa.

Americký prezident Barack Obama v minulosti vyslovil želanie zavŕšiť vyjednávania do konca svojho mandátu na začiatku roka 2017. Rokovania trvajú od roku 2013.