USA a Kuba budú spolupracovať. Vo vede

Peter Agre, nositeľ Nobelovej ceny a predseda Americkej asociácie pre pokrok vo vede (AAAS) je vedúcim delegácie, ktorá vycestovala na Kubu, aby spoločne s tamojším vedcami hľadala možnosti pre vedeckú spoluprácu Washingtonu a Havany.

Podľa vlastných slov, Agre nenašiel na ‘ostrove slobody’„zatiaľ nič konkrétne, ale veľa dobrej vôle“. Vyhlásil to počas druhého dňa pracovnej návštevy, ktorá skončí zajtra (13.11.).

Kubánci sú podľa Američana myšlienkou vedeckej spolupráce nadšení. „Radi by videli veci hýbať sa smerom vpred,“ hovorí držiteľ Nobelovej ceny za chémiu z roku 2003.

Vedcov v USA a na Kube spája historická spolupráca, ktorá sa úplne neskončila ani po roku 1959, kedy sa k moci dostal revolucionár a diktátor Fidel Castro. Ostatných päťdesiat rokov sa niesli vzájomné vzťahy v duchu nepriateľstva, ktoré sa naposledy vystupňovalo počas administratívy republikána Georga W. Busha. AAAS verí, že prezidentské obdobie Baracku Obamu prinesie obrat.

„Kuba je istým spôsobom kvôli separovaniu mŕtvou oblasťou (pre spoluprácu), ale teším sa, že je tu pre ňu príležitosť,“ vyhlásil Agre. „Je to niečo, z čoho môžeme obe strany získať,“ doplnil.

AAAS vyslala na Kubu svoju poslednú delegáciu pred 12 rokmi.

Príležitosť pre spoluprácu ponúka najmä medicínsky výskum. Kuba je známa kladením dôrazu na verejné zdravie a tamojší výskum vakcín sa môže ukázať byť hodnotným aj v USA. Výhodou Kuby je i prostredie, v ktorom sa nachádza – Mexický záliv je známa migračná oblasť.

Budúca spolupráca medzi USA a Kubou sa odštartuje symbolickým pozvaním kubánskych vedcov na výročnú schôdzu AAAS vo februári 2010 do San Diega, uviedol Agre.

Americký prezident Barack Obama vyhlásil, že mu záleží na ukončení nepriateľstva s Kubou. Doplnil však, že pokiaľ vláda v Havane nespraví pokrok v otázke dodržiavania ľudských práv, americké embargo uvalené na ostrov pred 47 rokmi zostane i naďalej v platnosti. Režim sa však bráni, že téma ľudských práv je výsostne vnútornou záležitosťou ostrova a nie témou pre vyjednávania.

Obama už prvý symbolický ústretový krok k Havane spravil: Dovolil americkým Kubáncom slobodne cestovať späť na Kubu a posielať svojim príbuzným na ostrove americké doláre.

„Takéto typy delegácií sú príležitosťou pre začiatok budovania kostry priateľstva, tak to robí veda v celej histórii medzinárodných vzťahov,“ doplnil Patrick Doherty, člen americkej delegácie a riaditeľ Americko-kubánskej politickej iniciatívy, ktorú zastrešuje washingtonský think-tank New America Foundation.

EurActiv/Reuters