USA sa pripoja k misii EULEX

Misia EÚ pre Kosovo, EULEX, voči ktorej donedávna namietalo predovšetkým Srbsko, bude vykonávať svoje úlohy v plnej sile najneskôr v decembri, oznámil včera (27.10.) Javier Solana, Vysoký predstaviteľ pre Spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Súčasne dodal, že pre EULEX si želá mandát, ktorý vyjde z rozhovorov medzi Srbskom a OSN. Inými slovami, pripustil, že misia EÚ pre Kosovo bude istou „rekonfiguráciou“ pôvodnej misie UNMIK. Zmena slovníka značí rodiaci sa široký kompromis medzinárodného spoločenstva, pre EurActiv povedali diplomati.

Veci dalo do pohybu aj rozhodnutie USA pripojiť sa do misie EULEX. Dan Fried, poradca americkej ministerky zahraničia pre európske a eurázijské otázky, podpísal 22.10. v Bruseli so Solanom dohodu, ktorá umožní Washingtonu podieľať sa na aktivitách v Kosove. Pôjde o vôbec prvé zapojenie sa amerických spojencov do misie, ktorá spadá pod Európsku bezpečnostnú a obrannú politiku (EBOP). Zapojenie sa USA do misie EULEX vytvára „precedens pre budúcu spoluprácu medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou,“ povedal po podpisovej ceremónni Fried. Dodal, že Washington pošle do Kosova 80 policajných dôstojníkov a 8 sudcov a prokurátorov. Americký personál sa podriadi európskemu veleniu.

Zapadné demokracie sa dohodli, že misia EÚ sa bude uchádzať o mandát Bezpečnstnej rady OSN. Aby ho získala, nielenže bude mať oficiálny „štatút neutrality,“ ale súčasne nebude vykonávať Ahtisaariho plán, teda nebude oficiálnym garantom oddelenia Kosovo od Srbska. V takomto prípade by ju mohlo odsúhlasiť aj Srbsko, čo by v konečnom dôsledku posilnilo jeho ambície stať sa členom EÚ. Diplomatické zdroje pre EurActiv dodali, že Srbsko sa súčasne zaviazalo nebrániť misii EULEX vykonávať mandát na celom území Kosova, vrátane etnicky srbského severu.

Fried na webovej stránke americkej časti misie EULEX publikoval informáciu, podľa ktorej bude personál „dohliadať nad nezávislosťou nového štátu,“ pri čom mal na mysli Kosovo. Moskva a Belehrad sa ohradili a označili formuláciu vety za porušenie neutrality misie EULEX. Ako Rusko, tak i Srbsko odmietajú akúkoľvek formu nezávislosti pre Kosovo.

Podľa srbskej tlače sa súčasný srbský premiér, Mirko Cvetkovic, chystá podpísať dokument o uznaní misie EULEX. Jeho predchodca, Vojislav Koštunica, takýto krok ostro odsúdil a premiéra obvinil, že ide prijať dôležité rozhodnutie „poza chrbát“ srbského parlamentu.

Podľa oficiálneho stanoviska Bruselu nie je rozmiestnenie misie EULEX v Kosove podmienkou pre členstvo Srbska v EÚ. Na druhej strane, európski lídri Belehrad varovali, že nemôže sledovať oba záujmy; brániť výkonu mandátu misie EULEX a súčasne sa usilovať o členstvo v EÚ.