USA stupňujú bezpečnostné požiadavky

Krátka správa

Bruselu sa nepáči, že Spojené štáty jednajú na bilaterálnej úrovni s niektorými členskými štátmi Únie, ako napríkald Grécko či Česká republika, o bezpečnostných opatreniach na transatlatických letoch. Doterajšie rokovania o leteckej bezpečnosti sa viedli na úrovni USA – EÚ.

Diplomatické zdroje tvrdia, že v memorande zaslanom z Washingtonu USA požadujú, aby na palube všetkých amerických lietadiel smerujúcich do a z EÚ boli ozbrojení strážcovia v civile, tzv. sky marshalls. Vlády by museli najprv prijať potrebné zákony, ktoré by to umožnili.

Dnes povoľuje prítomnosť ozbrojeného dozoru na palubách lietadiel len sedem európskych krajín. Tri z nich majú aj aktívne programy. The Guardian cituje českého ministra zahraničných vecí Karla Schwarzenberga: „Bohužiaľ, zdá sa, že ozbrojený dozor bude v budúcnosti potrebný.“

EÚ sa uplynulé leto s Amerikou dohodla, že do 72 hodín pred odletom lietadiel z Európy bude americkej strane poskytovať 19 druhov informácií o každom z pasažierov. Spojené štáty však chcú vedieť viac.

Britské médiá informujú, že americké požiadavky by mohli mať vplyv aj na bezvízový režim starých členských štátov. USA totiž definujú dodatočné opatrenia potrebné pre pokračovanie bezvízového režimu.

Požiadavky, ktoré USA kladú, súvisia s pripravovanou reformou vízového programu, resp. rozšírením okruhu krajín, ktorých občania by v budúcnosti mali cestovať do USA bez víz.

Európska komisia a Johnatan Faull, riaditeľ DG vnútro, kritizovali postup USA a úmyselné obchádzanie štruktúr Únie. Spoločnú pozíciu však sťažujú aj samotné členské štáty. Tie sú ochotné prostredníctvom bilaterálnych dohôd zaradiť sa do bezvízového režimu. Podľa Schwarzenberga EÚ nerobí dosť v presviedčaní Ameriky, aby pristupovala ku všetkým krajinám EÚ rovnako.