USA tlačia na uznanie Kosova zo strany EÚ

Pozadie

Čerstvo sformovaná kosovská vláda tvorená stranou premiéra Hašima Thaciho a stranou prezidenta Fatmira Sejdiu má jasný cieľ: formalizovanie nezávislosti Kosova. Malo by sa tak stať po prvom kole srbských prezidentských volieb, ohlásených na 20. januára. EÚ sa obávala, že skoršie vyhlásenie nazávislosti by posilnilo pozíciu ultranacionalistického kandidáta Tomislava Nikoliča. Po voľbách, 28. januára, by mala EÚ rozhodnúť o vyslaní civilnej misie, zloženej z policajtov, prokurátorov a sudcov, ktorá nahradí správu OSN v Kosove.

Otázky

Podľa slovinského predsedníctva EÚ, je nezávislosť Kosova neodvrátiteľná, otázka je len, ako to zariadiť. Po tom, čo Miloševičov režim spáchal na Albáncoch žijúcich v Kosove počas 90. rokov, nie je podľa slovinského premiéra Janeza Janšu možné nútiť Kosovčanov, aby žili v jednom štáte so Srbmi. Slovinci sa však zároveň snažia prípútať Srbsko k EÚ skorým podpisom Stabilizačnej a asociačnej dohody. Spoliehajú sa pri tom na to, že Srbsko nemá pri svojej nelichotivej ekonomickej situácii, veľmi na výber.

International Herald Tribune cituje nemenovaného diplomata EÚ, podľa ktorého sa Spojené štáty americké a Nemecko dohodli, že uznajú nezávislosť Kosova a budú tlačiť na zvyšok Únie, aby takýto krok nasledovala. Washingtonu vraj záleží na tom, aby sa uznanie Kosova neopozdilo ani o týždeň.

Rusko má na vec diametrálne odlišný pohľad. Kosovskú nezávislosť, podobne ako Srbsko, odmieta. Riaditeľ politického plánovania ruského ministerstva zahraničia Alexander Kramarenko v komentári pre The Moscow Times píše: “Nikto nám nevedel vysvetliť, prečo sa tak ponáhľajú. Kosovskí Albánci nie sú utláčaní a Belehrad nemá žiadny dosah na ich každodenný život. Prečo teda Palestínčania čakajú na vlastný štát tak dlho?” Ďalej pokračuje: “A potom, prečo by sme mali veriť múdrosti našich európskych partnerov, ktorí od nás chcú, aby sme pomohli zovrieť Srbov, tak ako boli zovretí Čechoslováci v Mníchove, v septembri 1938? Zachránilo to vtedy Európu pred metlou vojny?”