USA trpia suchom, ale znižujú klimatické ambície

Európska únia a Aliancia malých ostrovných štátov (AOSIS) v utorok naliehali na zástupcov takmer 200 vlád, aby sa držali jedného z mála cieľov, na ktorom sa všetci dohodli v snahe vyhnúť sa nebezpečným zmenám ako vlny horúčav, záplavy, sucha a stúpanie hladiny oceánov. Americký vyjednávač pre oblasť klímy Todd Stern totiž minulý týždeň žiadal väčšiu flexibilitu.

„Svetoví lídri sa v Kodani zaviazali zostať pod zvýšením teploty nad 2°C. To, čo lídri prisľúbili musia teraz uskutočniť,“ uviedol hovorca Európskej komisie  Isaac Valero-Ladron s odkazom na klimatickú konferenciu v roku 2009.

Marlene Moses, vedúca AOSIS, obvinila Washington zo znižovania ambície globálnych klimatických rokovaní, čo je „obzvlášť znepokojujúce počas jedného z najhorších období sucha v dejinách krajiny“.

„Ak sú USA pripravené opustiť svojich vlastných farmárov, ako máme veriť tomu, že urobia všetko nutné pre záchranu malých ostrovov?“ uviedla.

Sucho tento rok zasiahlo až 80 % územia USA a postihlo veľkú časť úrody kukurice a sóje. Prezident Obama v utorok vyzval Kongres, aby schválil návrh zákona, na základe ktorého sa viacerým farmárom a chovateľom dobytka poskytne pomoc.

Flexibilita bez garancie

Vo svojom príhovore 2. augusta Todd Stern povedal, že Washington chce flexibilnejší prístup k novej dohode rodiacej sa na pôde OSN. Prijať by sa mala v roku 2015 a podľa amerického zástupcu by sa mala dať časom upraviť v závislosti na nových technológiách.

„Takáto flexibilná, rozvíjajúca právna dohoda nemôže garantovať to, že dosiahneme cieľ 2 stupňov, ale trvanie na štruktúre, ktorá by garantovala takýto cieľ, by viedlo len k mŕtvemu bodu,“ uviedol.

Pieter de Pous z Európskeho výboru pre životné prostredie (EEB) na jeho slová reagoval: „To, čo tu Todd Stern prezentuje je falošnou dichotómiou. Neexistuje žiadna výmena medzi dosiahnutím cieľa a stimulovaním inovácie.“

Udržať zvýšenie teploty pod 2°C v porovnaní s pred-industriálnou úrovňou je čoraz ťažšie. V minulom roku totiž emisie oxidu uhličitého zaznamenali rekordný nárast o 3,1 % a podľa údajov OSN bola dekáda rokov 2000-2010 najteplejšou od začiatku meraní teploty v polovici 19. storočia.

Konvertoval už aj skeptik

Koncom júla sa jeden z najznámejších skeptikov klimatickej zmeny vyvolanej ľudskou činnosťou v nedávnom článku pre New York Times priznal, že zmenil názor a „konvertoval“.

Profesor fyziky z americkej univerzity v Berkeley Richard Muller po zisteniach svojej poslednej štúdie, ktoré ukázali, že za posledných 250 rokov sa priemerná teplota na pevnine zvýšila o 1,5°C, napísal, že „najpriamočiarejším vysvetlením tohto otepľovanie sú emisie skleníkových plynov produkované človekom“.

Skupina medzinárodných vedcov, ktorá realizuje projekt s názvom Climate Analytics, v máji odhadla budúci vývoj otepľovania na základe existujúcich prísľubov o znižovaní emisií skleníkových plynov do roku 2020. Predpovedá nárast najmenej o 3,5°C.

Vo svojom Stopárovi klimatickej akcie skupina uviedla, že ani úsilie EÚ-27 nie je dostatočné. Dobré ohodnotenie si vyslúžili len Japonsko a Nórsko.

„Otepľovanie o 2 stupne Celzia pravdepodobne spôsobí v Spojených štátoch vážne škody,“ skonštatoval Bill Hare, riaditeľ Climate Analytics. „Odklon od tohto limitu len zabrzdí šance na medzinárodnú dohodu.“

Keya Chatterjee z ochranárskej organizácie WWF si myslí, že súčasné sucho v USA by malo priniesť „odvážne kroky na ochranu verejnosti pred nekontrolovateľnou klimatickou zmenou. Dodala, že sú to práve USA, ktoré „nám dávajú lekcie o politických realitách“.

(EurActiv/Reuters)