Grécko rieši problém preplnených utečeneckých táborov

migranti v tranzitnom tábore, utečenci v Grécku

Migranti v tranzitnom tábore, FOTO TASR - Michal Svítok

Grécko plánuje riešiť preplnené tábory pre migrantov na svojich ostrovoch. Oznámila to včera vláda.

Podmienky utečencov v táboroch označili mimovládne organizácie za „hanebné“.

Na piatich gréckych ostrovoch momentálne prebýva viac ako 10 700 migrantov. Kapacita tamojších táborov je pritom 7450. Charitatívna organizácia Save the Children hovorí, že ľudia tam žijú v nehygienických a nebezpečných podmienkach … bez akejkoľvek perspektívy.“

Grécko má v pláne vybudovať niekoľko nových zariadení, každé s kapacitou 1000 ľudí. Do nich chce presunúť čas migrantov z ostrovov a ďalších miest, ktoré sú aktuálne pod väčším náporom.

Pomalé spracovávanie žiadostí o azyl spôsobuje v táboroch rastúcu frustráciu.

„Máme na ostrovoch nemalé problémy. Ľudia sa cítia uväznení a dezilúzia sa stupňuje. Svoj sen o Európe mali na dosah, a predsa sa nenaplní,“ cituje Reuters vládneho úradníka.

„Preto pristupujeme k tomu, že znížime pretlak v jednotlivých zariadeniach a pokúsime sa urýchliť spracovávanie žiadostí o azyl“, hovorí. „Nové tábory budú lepšie, bude tam viac stálych malých obydlí“.

Do Turecka poslali stovky ľudí

Grécke úrady v stredu oznámili, že letecky vrátili do Turecka 8 mužov, ktorí prišli zo Sýrie. Celkovo bolo v rámci dohody s Tureckom vrátených od marca 476 ľudí.

Vrátane zariadení na ostrove sa teraz v Grécku nachádza uviaznutých 57679 migrantov. V marci ich bolo 42 000. Ubytovacie kapacity v Grécku môžu pojať 61 400 ľudí.

Počet príchodov sa od prijatia dohody s Tureckom (v apríli) spomalil. V posledných týždňoch došlo k istému nárastu ale nie v číslach stoviek či dokonca tisícov ktoré každý deň prichádzali takto v minulom roku.

Deti bez sprievodu

Save the children uvádza, že sa v Grécku nachádza 3 800 detí. Vzýva EÚ, aby poskytla viac prostriedkov na zlepšenie podmienok migrantov v Grécku.

Iná organizácia, ktorá sa venuje podpore mladých ľudí Arsis, hovorí, že pre 3 168 registrovaných maloletých bez sprievodu je dostupných len 728 lôžok.

„Stále hľadáme miesto pre ubytovanie detí bez sprievodu“, hovorí Katerina Poutou.