V Bielorusku silnie opozícia, európski pozorovatelia však na voľby neprídu

V Bielorusku sa už začalo predbežné hlasovanie, ktoré medzinárodné pozorovateľské organizácie dlhodobo kritizujú. [EPA-EFE/Tatyana Zenkovič]

Bielorusko čakajú 9. augusta prezidentské voľby. Krátko pred nimi sa v uliciach Minska odohrávajú historické občianske zhromaždenia na podporu opozičnej kandidátky Svetlany Cichanovskej, okolo ktorej sa vytvorilo symbolické „feministické trio“.

Podpora súčasného prezidenta Alexandra Lukašenka v krajine dramaticky klesá. Dôvodov môže byť viacero, no jedným z najaktuálnejších je jeho ľahkovážny prístup k pandémii COVID-19. Počas šírenia ľudí vyzýval, aby bojovali vodkou, saunou a hokejom.

Problematická je aj ekonomika. Kým v roku 2010 predstavovalo HDP krajiny 59,2 miliardy eur, minulý rok 45,6 miliardy.

V Bielorusku sa medzičasom vytvorila nečakane silná ženská opozícia, ktorú reprezentuje opozičná kandidátka Svetlana Cichanovská. Do ulíc v Minsku vyšli minulý štvrtok (30. júla) desiatky tisíc priaznivcov bieloruskej opozičnej kandidátky.

Podľa organizácie Viasna, ktorú cituje Guardian, sa podpornej akcie opozície zúčastnilo viac ako 63 tisíc ľudí. Významná opozičná webová stránka Charta 97 označila stretnutie za „najväčšie protesty v Bielorusku od roku 1991“.

Cichanovská kandiduje za svojho manžela, populárneho blogera, ktorého zatkli za účasť na protestnej akcii, čím ho diskvalifikovali z augustových volieb. Cichanovskej manžel nie je jediný z opozície, ktorého sa vládna garnitúra rozhodla za kritiku z volieb „odstrániť“. Volebné štáby odmietli ďalších dvoch kandidátov – Viktara Babaryku a Valeryja Capkalu.

Bielorusko posunie vpred až ďalšia generácia

Mladí sú málo aktívni a Lukašenkovmu režimu takmer nikto nevzdoruje, hovorí v rozhovore pre EurActiv.sk jedna z najpopulárnejších bieloruských autoriek.

Zhromaždenia na podporu Cichanovskej sa začali formovať len minulý týždeň, avšak s veľkým dosahom po celej krajine a v nepredvídateľných rozmeroch. K opozičnej kandidátke sa pripojila ďalšia dvojica žien ako symbol boja proti úradujúcemu prezidentovi Lukašenkovi. Kampaň Marije Kolesnikovej a Veraniky Capkalovej sa začala minulý týždeň po spojení s Cichanovskej štábom.

Na toto spojenie sa odborníci pozerajú skôr skepticky a tvrdia, že bieloruská opozícia je príliš rozdelená na to, aby ju nejako ovplyvnilo, že ústredná volebná komisia vyradila dvoch silnejších opozičných kandidátov – Capkalu a Babaryku. Navyše, v krajine sa už začalo aj tzv. predbežné hlasovanie, ktoré medzinárodné pozorovateľské organizácie dlhodobo kritizujú, keďže sa práve v tejto časti dajú ľahko ovplyvniť. V posledných voľbách tento inštitút využilo vyše 30 percent voličov.

„Doma už (Lukašenko) nemá podporu. Aj keď bude podvádzať, som si istá, že mu už ľudia nedovolia v nadchádzajúcom funkčnom období vládnuť,“ uviedla bývalá prekladateľka v rozhovore pre Euronews.

Teraz nie je ten správny čas izolovať Bielorusko

EÚ môže podnietiť zmeny v Bielorusku tak, že mu ponúkne pomoc a užšiu spoluprácu. Trest v podobe prerušenia vzťahov s Minskom by zvrátil posun, ktorý sa doteraz podarilo dosiahnuť, tvrdí Igor Merheim-Eyre.

Igor Merheim-Eyre je vedeckým pracovníkom a koordinátorom projektov ERASMUS+ na University of Kent.

Nedávne 60. …

EÚ chce byť vo voľbách pozorovateľom

Viktarovi Babarykovi bola zamietnutá registrácia na základe toho, že vo vyhlásení o príjmoch a majetku boli údajne zistené nezrovnalosti. Ďalšiemu kandidátovi Valeryjovi Capkalovi, bola registrácia zamietnutá z dôvodu údajného nedostatočného počtu platných podpisov na hlasovacích lístkoch, nezverejnenie vlastníctva prioritných akcií v banke a vyhlásenia o príjmoch a majetku jeho ženy. Vo svojom vyhlásení z polovice júla o tom píše Vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.

Borrel ako predstaviteľ Únie vyjadril poľutovanie nad tým, že vo volebnom zákone Bielorusi nereflektovali pripomienky OBSE/ODIHR, týkajúce sa zavedenia jasných a primeraných kritérií a mechanizmov na registráciu kandidátov. EÚ navyše očakávala, že Bielorusko oficiálne pozve OBSE/ODIHR počas nadchádzajúcich prezidentských volieb na pozorovanie.

Organizácia napokon potvrdila, že oficiálne pozvanie nedostala a na voľby nevyšle svojich pozorovateľov. Stane sa tak po prvý krát od roku 2001.

Bielorusko sa medzi Úniou a Ruskom už nerozhoduje

Bielorusko nechce pretrhnúť väzby so svojim strategickým partnerom, Ruskom. Zbližovanie s Úniou to ale nemá ohroziť.

Zdanlivo svojvoľné vylúčenie kandidátov obmedzuje podľa Borrella pre Bielorusov možnosť vyjadriť svoju vôľu a podkopáva to celkovú integritu a demokratickú povahu volieb. „Bieloruské úrady popretím registrácie Viktara Babaryku a Valeryja Capkalu nezabezpečili zmysluplnú a konkurenčnú politickú súťaž,“ domnieva sa Borrell.

EÚ je však naďalej odhodlaná posilňovať spoluprácu s bieloruským ľudom. „Podporujeme nezávislosť a suverenitu Bieloruska, ale ľudské práva a demokracia zostanú pri formovaní svojej politiky voči tejto krajine v popredí úvah EÚ,“ dodáva.

Voľby ako dôvod na znepokojenie

Veľké protestné zhromaždenia, hnev Bielorusov na súčasného prezidenta najmä kvôli jeho riešenie (resp. neriešeniu) svetovej pandémie, či zatknutie opozičného prezidentského kandidáta komentoval aj šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok. Občania Bieloruska si podľa neho zaslúžia slobodné prezidentské voľby a domnieva sa, že tie nadchádzajúce dávajú dôvod na znepokojenie.

Únia pomáha Balkánu a krajinám Východného partnerstva, na boj s vírusom posiela milióny

Viac ako miliarda eur má pomôcť nielen zdravotníctvu, ale aj oživiť ekonomiku a podporiť krajiny v čase, keď budú čeliť následkom pandémie.

Korčok vyzdvihuje najmä masové občianske protesty z posledných dní. „Viacero kandidátov sa ocitlo vo väzení. Napriek tomu sme svedkami doteraz nikdy nevídanej občianskej mobilizácie na masových predvolebných zhromaždeniach. Popritom pokračujú represálie voči politickým aktivistom. Okolo 1 200 ich bolo v súvislosti s pokojnými predvolebnými akciami zadržaných,“ hovorí Korčok.

Reakcia orgánov štátu na pokojné politické prejavy občanov má podľa neho ďaleko od férovej demokratickej súťaže. „Vyjadrujem preto solidaritu s Bielorusmi, aby mohli demokraticky a bez manipulácií  uplatniť svoju vôľu  v prezidentských voľbách,“ odkázal do Bieloruska.

Zmanipulované voľby

Prezidentské voľby v Bielorusku sú samé osebe dlhodobo kontroverznou témou. V posledných voľbách v roku 2015 získal Lukašenko viac ako 82 percent hlasov, pričom jeho hlavný opozičný kandidát Alexander Milinkievič len šesť percent hlasov.

Európsky parlament v tom čase žiadal zaviesť sankcie proti Bielorusku a označil prezidentské voľby za zmanipulované. Bieloruský režim navyše odmietol tesne pred voľbami udeliť poslancom Európskeho parlamentu víza a znemožnil im vstúpiť na územie krajiny.

Následne sa po voľbách ozývali z europarlamentu hlasy, že hlasovanie sa uskutočnilo v atmosfére strachu a vyhrážok.

Súčasný prezident Alexander Lukašenko je vo funkcii hlavy štátu od 90. rokov minulého storočia. V nedeľných voľbách sa bude hrať o jeho šieste volebné obdobie.