V Číne popravili britského občana

Čínsky súd pred rokom usvedčil 53 – ročného Brita Akmala Shaikha z pašovania kokaínu do Číny. Za tento čin sa v krajine udeľuje trest smrti. Shaikhovi nepomohli ani tvrdenia o nevine či prosba jeho rodiny a britských úradov o milosť z dôvodu, že trpí duševnou chorobou.

Shaikh sa tak stal prvým občanom členskej krajiny Európskej únie za posledných takmer šesťdesiat rokov, ktorého v Číne popravili. Podľa britského ministerstva zahraničných vecí pravdepodobne zomrel pomocou smrtiacej injekcie. Jeho telo sa do vlasti neprevezie, keďže ako Moslim bude pochovaný do 24 hodín.

EÚ jednanie Číny odsúdila. „Európska únia je silne proti použitiu trestu smrti v akomkoľvek prípade, nech už je dôvod hocijaký. Keď má byť niekto odsúdený za pašovanie drog, mal by byť za to súdený a ísť do väzenia. Môže ísť o dlhý trest – to už je na jednotlivých krajinách, aby to zvážili – ale trest smrti je neprijateľný v každom jednom prípade,“ cituje britská BBC slová švédskeho ministra zahraničných vecí Carla Bildta.

Britský premiér Gordon Brown prehlásil, že je „vydesený“ a „sklamaný.“

Čínske veľvyslanectvo sa však háji tým, že v Shaikhových dovtedajších lekárskych záznamoch nebola žiadna zmienka o duševnej chorobe, ktorou obhajoba argumentovala. Zároveň podľa čínskych médií nedostal tamojší súd žiadne relevantné dokumenty o tom, že by Shaikh trpel podobnými problémami .

„Informovali nás, že rozsudok (z roku 2008) sa  zakladal na 30 minútovom pojednávaní, ktoré nenaznačuje, že by bol čas na efektívnu obhajobu alebo na dôkazy. Bolo nám povedané, že žiadosti o predloženie lekárskych dôkazov či o vymenovanie odborníka, ktorý by duševný stav Shaikha posúdil, súdy zamietli,“ cituje BBC Philipa Alstona, špeciálneho spravodajcu OSN.

Pridelený právnik Shaikha Zhang Qingsong zároveň povedal, že sa so svojim klientom napriek opakovaným žiadostiam nestretol.

„Je znepokojivé, že obavy o duševnom zdraví Sheikha sa za viac ako dva roky jeho pobytu v cele nepreskúmali a že sa nezohľadnili počas súdneho procesu,“ cituje BBC britského predsedu strany konzervatívcov Davida Camerona.

Čínsky legislatívny systém však neberie duševnú chorobu v trestných prípadoch do úvahy, píše Financial Times.

K zadržaniu Akmala Shaikha došlo v roku 2007 v hlavnom meste oblasti Xinjiang s veľkou moslimskou populáciou, ktorá je známa častými protestami tamojšieho obyvateľstva proti centrálnej čínskej vláde.

Shaikh mal v čase zadržania pri sebe štyri kilogramy kokaínu, pričom podľa čínskych zákonov hrozí trest smrti za pašovanie a držanie už 50 gramov tejto omamnej látky.

„Množstvo heroínu, ktoré priviezol do Číny je 4030 gramov. Dosť na to, aby spôsobilo smrť 26 800 ľudí a ohrozilo množstvo rodín,“ píše sa v prehlásení čínskeho veľvyslanectva vo Veľkej Británii.  

Podľa Shaikhovej dcéry ho však na prevoz drog presvedčili pašovatelia v Poľsku. Tí mu mali zároveň sľúbiť, že z neho za to v Číne spravia slávneho speváka a umožnia mu naspievať pieseň, píše Wall Street Journal. Shaikh tvrdil, že o drogách vo svojej batožine nevedel. Do Poľska pritom odišiel, aby si založil vlastnú leteckú spoločnosť, cituje FT. Psychológovia tvrdia, že trpel paranoidnou psychózou.

Podľa údajov Amnesty International v Číne minulý rok popravili najmenej 1700 osôb.