V Turecku sa strany sporia o reformu ústavy

Recep Tayyip Erdogan

V septembri sa bude v Turecku konať referendum o zmene najvyššieho zákona v krajine. Ústavný súd včera odmietol podanie hlavnej opozičnej strany CHP, ktorá žiadala anuláciu zmien tak ako ich predložila vláda.

Očakávalo sa, že v prípade, že by súd žiadal v legislatíve podstatné zmeny, premiér Recep Tayyip Erdogan vyhlási predčasné voľby.

Líder opozície Kemal Kilicdaroglu ohlásil, že jeho strana bude pre referendom viesť proti vládnemu balíčku ústavných zmien kampaň. 

„Politizácia súdnictva spôsobí rozdelenie spoločnosti“, povedal pre denník Zaman Kilicdaroglu.

Opozičného politika a bývalého štátneho zamestnanca niektorí označujú za „tureckého Ghándího“. Za šéfa opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) bol zvolený len nedávno. Je to zároveň najstaršia politická strana v krajine a hlási sa k Socialistickej internacionále, celosvetovej asociácii sociálnodemokratických, socialistických a labouristických strán.

Analytici tvrdia, že dynamickejšia CHP, ktorá bude stavať na svojej sociálnodemokratickej báze a opustí nacionalizmus bývalého lídra Deniza Bayka bude mať v budúcoročných parlamentných voľbách dobré šance. Podľa opozície ústavné zmeny napríklad spôsobia, že prokurátori budú musieť poslúchať inštrukcie ministra spravodlivosti a preto sú pre nich neprijateľné.

Líder CHP ale jedným dychom dodáva, že si je vedomý nedostatkov v súčasnosti platnej ústavy. Súhlasí, že Turecko potrebuje modernejší základný zákon, ktorý sľúbil pripraviť v novom parlamente pod vedením CHP.

Kader Sevinc predstaviteľka strany CHP, ktorá žije v Bruseli, pre EurActiv povedala, že hlavným problémom ústavných reforiem z pohľadu jej strany je že vydláždia cestu autoritárnej kontrole vlády nad súdnictvom.

„Verdikt ústavného súdu, ktorý zrušil niektoré články je pozitívny, ale podľa nás neuspokojivý pre silnejšiu európsku tureckú demokraciu“, povedala Sevinic.

„Zmeny obsahujú články, ktoré posilňujú autoritu ministerstva spravodlivosti na úkor princípov vlády zákona a práva občanov spochybniť pred súdom nestrannosť prokuratúry. Zmeny zahŕňajú nedemokratické ciele vládnucej strany AKP. CHP sľubuje presadzovať úplne novú ústavu, ktorá bude príkladom najlepšieho modelu európskej demokracie“, vysvetlila.

„Vyzývame Európsku komisiu a Európsky parlament, aby chránili dôveryhodnosť princípov EÚ a explicitne varovali AKP v otázke nezávislosti a nestrannosti súdnictva“, vyhlásila Sevinc.