Veľvyslankyňa: EÚ by mala dohodu Fatahu a Hamasu podporiť

foto: Demonštrant máva palestínskou zástavou, zdroj: TASR/AP

Dohodu majú lídri Hamasu a Fatahu podpísať budúci týždeň, hovorí Shahid v rozhovore pre EurActiv. To by malo následne viesť vytvoreniu dočasnej administratívy, ktorá bude podľa Shahid rešpektovať všetky podpísané dohody a pokračovať v mierovej ceste súčasnej Palestínskej samosprávy.

Aj podľa tejto dohody má oficiálne rokovania s Izraelom viesť Organizácia za oslobodenie Palestíny (OOP).

„EÚ by sa na to mala dívať ako na mimoriadne významný krok vpred a podporiť to“, povedala Shahid pre EurActiv, „pretože môže byť len pozitívne, že sa palestínska pozícia zjednotí pod vedenie OOP.“

Podľa nej tiež nie je žiadny dôvod, prečo by tento vývoj mal akýmkoľvek spôsobom ovplyvniť finančnú pomoc EÚ Palestínskej samospráve, ktorá každý rok dosahuje 500 miliónov eur.

„Vzhľadom na veľké zmeny v arabskom svete by mal každý privítať vládu národnej koalície, ktorá bude mať viac kredibility a autority na podpis mierovej zmluvy“, hovorí.

„Len ťažko je možné sa domnievať, že Palestínčania sa môžu pohnúť smerom k vlastnému štátu bez toho, aby dosiahli národnú jednotu“, hovorí na margo snahy získať uznanie palestínskeho štátu od OSN.

Zo strany EÚ neprišla žiadna bezprostredná reakcia.

„Stále to študujeme“, povedal hovorca šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej Michael Mann pre EurActiv. „Caterine Ashton bude počas nasledujúcich pár dní hovoriť s ľuďmi z regiónu a v EÚ, aby sme vedeli kde sa asi nachádzame.

V neskoršom vyhlásení Ashton uviedla: „EÚ konzistentne volá po mieri a zmierení pod autoritou prezidenta Abbása, ktor´é by ukončili delenie medzi Západným brehom a Gazou a podporili by bezpečnosť a stabilitu v regióne.“

Novinka o dohode medzi dvoma najväčšími politickými frakciami šokovalo ako politikov tak aj verejnosť.

Izraelský premiér Benjamín Netanjahu vyhlásil, že Palestínska samospráva si musí vybrať medzi mierom s Izraelom a mierom s hnutím Hamas. Mierové rokovania sú na mŕtvom bode odkedy Izrael v septembri 2010 uvoľnil moratórium na výstavbu osád na Západnom brehu.

Reakcie z Washingtonu sú chladné, až ľadové.

„Spojené štáty podporujú palestínske zmierenie za podmienok, ktoré podporujú mier. Hamas je však teroristická organizácia, ktorá sa zameriava na civilistov“, uvádza sa v stanovisku Bieleho domu.

Podľa Leily Shadid nebudú ani Fatah ani Hamas zastúpení v novej dočasnej vláde, ktorú označuje za „nezávislých technokratov“.

Detaily o bezpečnostných ustanoveniach a o konkrétnom zložení  vlády budú musieť počkať na implementáciu dohody.  To sa stane až po tom, čo prezident Abbás za Fatah a Chalid Mashaal z Hamasu dohodou podpíšu.

Podľa niektorých informácií z USA sa bude časť Kongresu snažiť tlačiť na Obamovu administratívu, aby prehodnotila finančnú podporu pre Palestínsku samosprávu. Shahid ale tvrdí, že EÚ by sa tým nemala inšpirovať.

„EÚ by nemala padnúť do pasce snahy bojkotovať alebo marginalizovať akúkoľvek politickú stranu ako to urobila v roku 2006, pretože nás to bližšie k mieru neprivedie. Naopak spôsobilo to viac násilia a otvorenú vojnu proti Gaze“, hovorí veľvyslankyňa.

Podľa jej slova sa aj Fatah aj Hamas zo svojich chýb poučili. „Dúfam, že medzinárodná komunita tiež“.