Venezuela neumožnila europoslancom vstup do krajiny. Únia koncom týždňa vyšle technickú misiu

Vysoká predstaviteľka Unie pre zahraničné veci Federica Mogheriniová na tlačovej besede po rokovaní Rady pre zazraničné veci v Bruseli. [EPA-EFE/Stephanie Lecocq]

Venezuelské úrady zamietli vstup do krajiny skupine europoslancov. Vláda ich o odmietnutí vstupu vopred informovala. O situácii rokovala Rada pre zahraničné veci Európskej únie.

Skupine europoslancov, ktorá v nedeľu (19. február) priletela na oficiálne pozvanie venezuelského parlament, úrady odopreli vstup do krajiny. Tamojšie ministerstvo zahraničných vecí stretnutie označilo za konšpiráciu a provokáciu.

Delegácia vedená španielskym europoslancom Estebanom Gonzálesom Ponsem navštívila Venezuela za účelom stretnutia s dočasným prezidentom Juanom Guaidóm, ktorého od januára uznalo viac ako 50 krajín. „Zobrali nám pasy a neoznámili dôvod prečo nás vyhosťujú.“ uviedol na videu zverejnenom v nedeľu na sociálnych sieťach Pons. Dodal, že prileteli na oficiálne pozvanie parlamentnej komisie pre zahraničné záležitosti, a že sú prvé medzinárodné delegácií, ktorá Guaidóa prišla navštíviť.

Europoslanci boli o odmietnutí vstupu vopred informovaní

Ponsa sprevádzali holandská europoslankyňa Esther de Langeová, Portugalčan Paulo Rangel a Španieli José Salafranca, Juan Salafranca a Gabriel Mato. Pons dnes zopakoval, že europoslanci podporujú Guaidóa v jeho snahe ukončiť Madurovu autoritársku vládu, vytvoriť prechodný kabinet a usporiadať slobodné voľby. Venezuelský minister zahraničia Jorge Arreaza uviedol, že europoslanci boli informovaní niekoľko dní vopred, že venezuelské úrady  ich do krajiny nepustia. “Zamýšľali navštíviť krajinu s konšpiratívnymi cieľmi,” uviedol Arreaza s tým, že išlo o ďalšiu provokáciu Západu.

Stane sa Venezuela novým bojiskom svetových mocností?

Spojené štáty aj Európska únia podporili lídra opozície, ktorý vyhlásil, že v štáte preberá exekutívne právomoci. Rusko, Čína, Irán aj Turecko stoja na strane doterajšieho prezidenta Madura. Masové protesty si už vyžiadali obete na životoch.

To, že europoslanci boli o odmietnutí vstupu do krajiny vopred informovaní dnes na tlačovej konferencii po rokovaní Rady pre zahraničné veci EÚ potvrdila vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová. “Ľutujeme, že im vstup do krajiny nebol umožnený. Bolo by dobré, keby túto možnosť mali a mohli rokovať s relevantnými predstaviteľmi, “uviedla.

Delegácia europoslancov z Venezuely tiež odkázala, že požiada EÚ, aby vystúpila z medzinárodnej kontaktnej skupiny. Tú Únia vytvorila spolu s Mexikom a Uruguajom v snahe dosiahnuť slobodných volieb prostredníctvom dialógu opozície s Maduro. Dialóg ale venezuelská opozícia odmieta s tým, že najprv sa musí Maduro vzdať moci. Frakcia tiež vyzvala k odobratiu diplomatického postavenie zástupcom režimu prezidenta Nicolasa Madura pri EÚ aj v členských krajinách Únie. Európska únia ako celok Guaidóa explicitne neuznala, ale aj ona označila minuloročné prezidentské voľby vo Venezuele za neslobodné. Európsky parlament uznal Guaidóa v nezáväznej rezolúcii.

Francúzsko a Španielsko postup Venezuely odmietli

Minister zahraničia Španielska Josep Borrell a Francúzska Jean-Yves Le Drian sa dnes v Bruseli voči postupe venezuelských úradov ohradili. “Samozrejme, že by sme uvítali, aby bol delegácii europoslancov vstup do Venezuely povolený a odmietame postup Madurovej vlády. Vlády, ktorá je spochybňovaná, “uviedol tlače pred dnešným rokovaním Rady pre zahraničné veci EÚ Borrell. “Dôrazne protestujeme proti vyhosteniu únijných zákonodarcov, ktorí vo Venezuele chceli vyjadriť svoje obavy nad stavom demokracie v krajine,” dodal Le Drian.

Slovensko sa priklonilo k Taliansku a odmietlo uznať venezuelského opozičného lídra

Slovensko sa nepridá na stranu západných spojencov a neuzná venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa za dočasného prezidenta. Nicolas Maduro zatiaľ zablokoval humanitárny konvoj a Donald Trump nevylučuje vojenský zásah.

Borrell tiež uviedol, že bol v kontakte so španielskym veľvyslancom v Caracase, ktorý “urobil všetko pre to, aby s venezuelským ministerstvom zahraničia vyjednal povolenie vstupu pre europoslancov.”

O situácii vo Venezuele dnes jednala Rada EÚ

Na tlačovej konferencii po dnešnom rokovaní Rady oznámila Mogheriniová novinárom, že činnosť EÚ v otázke venezuelskej kríza pokračuje. Šéfka unijnej diplomacie niekoľkokrát zdôraznila, že záujmom Únie je podporiť demokratickú transformáciu krajiny, mierové vyriešenie krízy a rýchle usporiadanie demokratických prezidentských volieb. “EÚ kategoricky odmieta podporu akejkoľvek vojenskej eskalácie okolo Venezuely či priamo v nej,” dodala.

Predmetom dnešného rokovania bola tiež humanitárnu pomoc. “Hovorili sme o potrebe zvýšenia humanitárnej pomoci, pretože Venezuela čelí zásadnému nedostatku potravín, liekov a základných potrieb,” povedal po rokovaní novinárom český minister zahraničia Tomáš Petříček. Mogheriniová v otázke humanitárnej pomoci zdôraznila, že pomoc pre krízou zmietanú krajinu nesmie byť zneužívaná k žiadnym ďalším účelom.

Tento týždeň vo Venezuele vrcholia prípravy sobotňajšej demonštrácie, na ktorú sa tamojšia opozícia snaží zvolať čo najviac ľudí so zámerom presvedčiť armádu, aby nebránila vstupu humanitárnej pomoci do krajiny. Tú Madurova označuje za začiatok vojenskej intervencie Spojených štátov.  Venezuelské úrady preto zvyšujú prítomnosť vojakov na kolumbijskej hranice, pri ktorej sa v blízkosti kolumbijskej Cúcuty pomoc sústredí. Maduro tvrdí, že Venezuela pomoc nepotrebuje a potraviny v humanitárnych dodávkach označil za pokazené a kontaminované.

Únia vyšle do Venezuely špeciálnu technickú misiu

Ešte tento týždeň odcestuje do Venezuely špeciálna technická misia vedená Úniou a Uruguajom, aby priamo v Caracase hľadala spôsob, ako dospieť k pokojnému a demokratickému riešeniu hlbokej krízy v krajine. Cieľom je čo najrýchlejšie usporiadanie nových prezidentských volieb. Vytvorenie misie presadzovalo Španielsko a Portugalsko na nedávnom stretnutí v Montevideu, kde sa konalo prvé stretnutie medzinárodnej kontaktnej skupiny pre Venezuelu.

Diplomati vyslaní do Venezuely na základe dohody kontaktnej skupiny by som vstupom do krajiny problém mať nemali.  “Tento týždeň bude do Venezuely vyslaný expertný tím EÚ, ktorý by mal byť v kontakte s Národným zhromaždením. Cieľom je detailnejšie preskúmať situáciu na mieste. Je to ďalší krok, ktorým môže Únia prispieť k politickému riešeniu situácie. Veríme, že misia sa na územie Venezuely dostane, “okomentoval plánovaný postup Únie Petříček.

Španielsky minister zahraničia Borrell spresnil, že úlohou technickej misie bude zistiť, aké kroky je potrebné do budúcnosti podniknúť, a ako sa posunúť bližšie k novým demokratickým voľbám.