Viedenské rokovania o jadrovej dohode s Iránom chcú ich účastníci urýchliť

Rokovania vo Viedni prebiehajú nateraz v Grand hoteli Wien. [EPA-EFE/ Christian Bruna]

Rokovania o oživení dohody s Iránom odštartovali pred niekoľkými týždňami, no zainteresované strany chcú proces značne urýchliť. Spojené štáty však zatiaľ so zástupcami Teheránu nerokujú priamo.

Predstavitelia svetových veľmocí sa so zástupcami Iránu v utorok (27. apríla) rozhodli urýchliť prebiehajúce rozhovory vo Viedni, zamerané na oživenie tzv. jadrovej dohody z roku 2015. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie iránskeho ministerstva zahraničných vecí.

Podľa diplomatov sa vyjednávači za Britániu, Čínu, Francúzsko, Nemecko, Irán a Rusko stretli vo viedenskom hoteli na necelé dve hodiny, aby odštartovali tretie kolo rokovaní pod vedením EÚ.

„Počas tohto stretnutia sa účastníci rozhodli urýchliť proces rozhovorov,“ uvádza sa vo vyhlásení iránskeho rezortu diplomacie.

Washington sa pomaly vracia k vyjednávaniam o iránskej jadrovej dohode. Únia verí v kompromis

Spojené štáty sú otvorené diskusii, a to aj napriek tomu, že Teherán skúša trpezlivosť ostatných krajín. Irán čaká na úplné zrušenie amerických sankcií a dovtedy odmieta uplatňovať protokoly medzinárodnej atómovej agentúry.

Rokovania o oživení dohody sa začali v rakúskej metropole na začiatku apríla. Prítomná je aj americká delegácia, ktorá však s Iránom opäť rokovala len nepriamo princípom tzv. kyvadlovej diplomacie – rokovania viedla s predstaviteľmi ostatných zúčastnených mocností.

Najskôr plnenie záväzkov

Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA podpísali v roku 2015 s Iránom takzvanú jadrovú dohodu, známu aj pod názvom Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA), ktorá zaviazala Teherán, aby výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií výrazne obmedzil svoje jadrové kapacity.

Spojené štáty americké však v roku 2018, keď bol ich prezidentom Donald Trump, od tejto dohody odstúpili a následne voči Iránu opätovne zaviedli sankcie. Islamská republika sa v dôsledku týchto sankcií ocitla za uplynulé dva roky v akútnej hospodárskej kríze, ktorú ešte prehĺbila koronavírusová pandémia. Teherán na odstúpenie USA reagoval postupným porušovaním svojich záväzkov vyplývajúcich z jadrovej dohody.

Nový americký prezident Joe Biden prisľúbil, že Spojené štáty sa k dohode vrátia pod podmienkou, že Irán najskôr začne znovu rešpektovať záväzky, od ktorých upustil po Trumpovom rozhodnutí.

Teherán však tvrdí, že prvý krok musia naopak urobiť Američania, a to v podobe zrušenia všetkých sankcií.