Vojaci EÚ v Afrike možno už vo februári

Pozadie

Začiatok misie Európskej únie bol opakovane odkladaný. Pôvodne mala byť vyslaná v novembri, po skončení obdobia daždov. Do Afriky však stále nedorazila. Dôvodom je nedostatok, najmä materiálnych, zdrojov, ktoré misia potrebuje pre úpsešené a hlavne bezpečné plnenie úloh vo východnom Čade a Stredoafrickej republike. Hlavnou úlohou vojakov EÚ je ochrana stoviek tisícov utečencov zo sudánskeho, konfliktom zmietaného, regiónu Darfúr a vysídlených osôb s iných oblastí.

Na misii sa okrem Francúszka, ktoré je tzv. “framework nation” a poskytuje najväčší počet (1350) vojakov, zúčasťnujú aj Írsko, Rakúsko, Belgicko, Grécko, Taliansko, Holandsko, Poľsko, Rumunsko, Španielsko a Švédsko. Kontingent bude združovať až 3 500 vojakov. Za velenie z veliteľstva blízko Paríža zodpovedá írsky generál Pat Nash, v teréne však bude veliť francúzsky brigádny generál.

Otázky

Neochota krajín ako napr. Británia poskytnúť finančné zdroje pre misiu súvisí s anagažovaním v náročných vojenských operáciách v Iraku a Afganistane. Štáty sa tiež obávajú, že technické vybavenie, ktoré poskytnú misii v Afrike, bude v dôsledku mimoriadne náročného horúceho a prašného prostredia rýchlo opotrebované.   

Francúzsky prezidnet Nicolas Sarkozy uvoľnil ruky ministerstvu obrany, aby ponúklo EÚ dodatočné zdroje pre účely misie, informovala agentúra AFP. Francúzi tak ponúkajú ústretové gesto, ktoré by malo dostať diskusiu z mŕtveho bodu. Paríž prisľubil jednotky logistickej podpory, vrtuľníky a prepravné lietadlo. Očaká však, že ostatné krajiny budú nasledovať jeho príklad.

Oficiálnemu rozhodutiu Bruselu o spustení operácie na začiatku februára zdanlivo nič nebráni. Obavy v súvislosti s plánovanou misiou však spočívajú aj v tom, že Francúzsko je vojensky prítomné v Čade už viac ako 20 rokov, pričom za tento čas dochádzalo k stretom s miestnymi rebelmi. Neutralita vojakov EÚ, z ktorých väčšina budú Francúzi, by tak mohla byť sporná.