„Voodoo veda“ sa ukázala ako pravdivá

Foto: flickr.com/Dirk Hartung (licencia Creative Commons)

To, čo šéf Medzivládneho panelu pre klimatické zmeny (IPCC) Rajendra Pachauri označil za „školácku vedu“ a „voodoo vedu“, sa ukázalo ako pravda. Týmito pejoratívnymi pojmami označil v novembri 2009 správu indického ministra životného prostredia Džairama Rameša, v ktorej štátnik upozornil, že neexistuje vedecký dôkaz o rýchlom roztápaní sa ľadovcov v Himalájach (EurActiv 16/12/09).

Aj napriek tomu, že šéf IPCC mal v Kodani „veľmi jasnú predstavu o tom, čo sa [v Himalájach] deje“, ukázalo sa, že tamojšie ľadovce sa neroztápajú, resp. neroztápajú sa ani zďaleka tak rýchlo, ako predpokladá OSN, píše NewScientist.com.

IPCC vo svojej správe z roku 2007 píše: „Ľadovce v Himalájach ubúdajú rýchlejšie, než v ktorejkoľvek inej časti sveta [a existuje] pravdepodobnosť ich zmiznutia do roku 2035.“ Ako však hovoria mnohí výskumníci, sú hrubé niekoľko stoviek stôp, preto to nie je prakticky možné. Ak sa vezme do úvahy fakt, že najrýchlejšie tempo topenia znamená stenčenie o 2-3 stopy za rok, ich úplné zmiznutie by trvalo viac ako desaťkrát dlhšie, než ako predpokladala OSN.

Informácia o drastickom tempe topenia sa ľadovcov v Himalájach sa objavila v publikáciách iba trikrát – v roku 1999 v článku v New Scientist, ktorý sa odvolával na interview uskutočnené cez e-mail s indickým glaciológom Sejdom Hasnainom, druhýkrát v správe WWF s roku 2005 a do tretice v roku 2007 v správe IPCC. I napriek tomu, že informácia bola z rozhovoru v New Scientist vytiahnutá ako dohad a sám Hasnain ju nikdy nespomenul v recenzovanom vedeckom článku ani v karentovanom časopise, IPCC ju prevzal bez overenia, vysvetľuje NewScientist.com.

Hasnain dnes tvrdí, že v roku 1999 vyriekol tézu o roztápaní sa ľadovca v Himalájach ako špekuláciu. Profesor Murari Lal, ktorý editoval stať správy IPCC o ľadovcoch, na to v nedeľu (17.1.) pre MailOnline reagoval: „Ak Hasnain oficiálne vyhlási, že nikdy na tom netrval alebo že to bol zlý predpoklad, potom ja odporučím, aby sa tvrdenie o himalájskych ľadovcoch odstránilo z ďalšieho hodnotenia IPCC.“

Chybu v správe z roku 2005 si už priznala organizácia WWF, píše Guardian. Britský denník však v komentári Boba Warda (Grantham Research Institute) dopĺňa, že i napriek jednej chybe existuje mnoho dôkazov, že ľadovce po celom svete sa roztápajú v dôsledku otepľovania atmosféry, ktoré zapríčiňuje ľudská aktivita.

Hodnovernosť IPCC získala druhú ranu za ostatné dva mesiace. Prvým úderom bola aféra Climategate – únik e-mailovej komunikácie britských vedcov, z ktorej plynie podozrenie, že s údajmi sa cielene manipulovalo, aby vyzerala správa IPCC dramatickejšie.