Výrub v Bielovežskom pralese: EÚ vraj klame

Výrub dreva v Bielovežskom pralese. Zdroj: BirdLife Europe‏

Poľský minister životného prostredia Jan Szysyko na dodatočnom vypočutí pred Súdnym dvorom EÚ v utorok vyhlásil, že správy o rozsahu výrubu v chránenom pralese sú prehnané manipuláciou fotografií a šírením „nepravdivých správ“.

Szyszko tiež žiadal možnosť ešte jedného vypočutia, keďže podpredseda súdneho dvora, ktorý vypočutie viedol, nie je podľa neho nestranný.

Na poslednom vypočutí minister tvrdil, že fotografie, ktorými Komisia dokazuje rozsah výrubu, boli počas posledných kybernetických útokov manipulované.

Trvá na tom, že EÚ by nemala „šíriť lži, ako to robí Komisia. Manipuluje s faktami a jej dáta sú nespoľahlivé.“

Poľsko je obvinené z nelegálneho výrubu stromov v Bielovežskom pralese, zapísanom v zozname prírodného dedičstva UNESCO, a jednom z posledných zvyškov pôvodného lesa, ktorý pokrýval značnú časť európskeho kontinentu. Súdny dvor EÚ vydal v júli predbežný zákaz ďalšej ťažby, nie je však rešpektovaný.

https://euractiv.sk/clanky/zivotne-prostredie/sudny-dvor-eu-nariadil-zastavenie-vyrubu-stromov-v-polskom-bielovezskom-pralese/

Právnička environmentálnej organizácie ClientEarth Agata Szafraniuk povedala: „Toto je prvý krát v histórii, čo Súdny dvor rozhodne, ako reagovať na krajinu EÚ, ktorá poruší predbežné opatrenia. To ukazuje, že prípad rieši s mimoriadnou starostlivosťou.“

 

Právny zástupca Komisie obvinil Szyszka, že mení vysvetlenie dôvodov, pre ktoré Poľsko zintenzívnilo výrub v pralese. Pôvodne poľskí lesníci tvrdili, že sa snažia zastaviť epidémiu lykožrúta. Teraz hovoria o verejnej bezpečnosti.

Poľská vláda tiež napadla rozhodnutie o zaradení pralesa do prírodného dedičstva UNESCO, čo výrazne limituje jeho hospodárske využitie. Varšava žiada, aby bol prales prekvalifikovaný na prírodno-kultúrne dedičstvo.

Súdny dvor EÚ včera rozhodol, že prípad bude vypočutý pred plenárnym zasadnutím na konci tohto roka. Plenárne zasadnutie všetkých 15 sudcov je výnimočné, Grand Chamber sa stretáva len v mimoriadne dôležitých sporoch.