Výsledky amerických volieb majú pre Úniu horkastú príchuť

V dolnej komore amerického kongresu bude sedieť rekordný počet žien. [EPA-EFE/Bastiaan Slabbers]

Demokrati si polepšili v Snemovni, republikáni zas v Senáte. Najbližšie dva roky s prezidentom Trumpom vo funkcii sa Európa bude môcť spoliehať minimálne na lepšiu kontrolu jeho politiky v Snemovni. Prechodnejší Senát mu ale umožní sústrediť sa na zahraničnú politiku.

Hoci meno prezidenta Donalda Trumpa nebolo na volebných lístkoch, voľby v polovici jeho funkčného obdobia sa nakoniec točili najmä okolo neho. Takzvané midterms sa skončili čiastočnou remízou: kým v Senáte si republikáni ešte polepšili, v Snemovni reprezentantov sa prevaha posunula na stranu demokratov. Prezident Trump označil predbežné výsledky za „obrovský úspech“.

Európska únia môže byť s výsledkami utorkových (6. novembra) volieb do amerického kongresu spokojná iba čiastočne. Vzhľadom na to, že sa demokratom podarilo ovládnuť jednu z jeho dvoch komôr, balansovanie a väčšia kontrola Trumpových krokov by mala byť pozitívnym faktorom aj pre krajiny za oceánom.

Prevaha republikánov v Senáte by ale mohla znamenať, že sa prezidentova politika sústredí najmä na vonkajšie vzťahy, nakoľko domácu legislatívu nebude možné cez Snemovňu tak ľahko potlačiť.

Donald Trump: Európska únia je nepriateľ

Na kritiku amerického prezidenta reagoval šéf Európskej rady výzvou na reformu Svetovej obchodnej organizácie. V pondelok 16. júla sa Donald Trump stretáva s Vladimirom Putinom a Európska únia s Čínou.

Podpora Senátu v zahraničných témach

Z historického hľadiska nie je prekvapením, že strana, ktorá stojí za úradujúcim prezidentom zväčša stratí v dolnej komore Kongresu. Očakávalo sa to aj pri tohtoročných midterms. Optimistickí demokrati však nezískali takú prevahu, akú pôvodne očakávali.

V Senáte, kde museli demokrati obhajovať viac kresiel ako ich oponenti, si republikáni navyše polepšili. Vďaka tomu sa prezidentovi Trumpovi podarí udržať si nastavený režim rýchlej výmeny osôb vo svojom kabinete, či dokonca sudcov.

Spojené štáty dnes nemajú veľvyslancov vo viacerých kľúčových postov, vrátane Saudskej Arábie či pri OSN. Aj preto by Senát, ktorý výber prezidenta na tieto posty potvrdzuje, mohol byť Trumpovi nápomocný a vymenovať osoby, ktoré si hlava Bieleho domu sama vyberie.

NATO bude znova čeliť Trumpovým tweetom alebo na čo dávať pozor na samite

Onedlho sa v Bruseli stretnú lídri členských krajín NATO. Pôjde o ďalší zo samitov, ktoré sa snažia vysporiadať so znovuobjavenou potrebou kolektívnej obrany aj s naliehavou otázkou, ako prispieť k stabilizácii okolitých regiónov, píše Michal Čubrík.

S prevahou demokratov v Snemovni sa bude vedieť Trump dohodnúť najmä v oblasti infraštruktúrnych zmien a veľkých projektov, ktoré obe strany podporujú. Rovnako by podľa niektorých analytikov mohli podporovať protekcionistické snahy prezidentovej politiky v oblasti voľného obchodu.

Demokrati by však mohli prezidentovu administratívu pritlačiť v oblasti  výdavkov na obranu, čo by zo zahraničnopolitického hľadiska mohlo mať vplyv napríklad na konflikty v Iraku, Sýrii, Afganistane či Jemene.

Najdôležitejšia ale bude snaha demokratov v Snemovni otvoriť témy, na ktoré doteraz pri prevahe republikánov nebol priestor. A pôjde o vysoko domáce a sledované témy, vrátane vyšetrovania samotného prezidenta, jeho nezverejnených daňových priznaní, miešanie vlastného a štátneho biznisu, či ruského vplyvu na jeho prezidentskú kampaň.

Komentátori však tvrdia, že pri demokratickom hone na čarodejnice – v tomto prípade na prezidenta – bude Trump reagovať tradične tak, že demokratov obviní z brzdenia reforiem, potrebných pre krajinu. Opozícia by preto mohla nepriamo a nechtiac posilniť Trumpovu podporu. Predvolebná kampaň pred prezidentskými voľbami v roku 2020 sa totiž už začala.

Voľby v polovici prezidentovho funkčného obdobia priniesli ale aj významné novinky. Rekordným je najmä počet žien v Snemovni. Kým doteraz v 435-člennej dolnej komore kongresu figurovalo 84 žien, po včerajších midterms je ich ešte o päť viac.

Miesto si po prvý krát zaistili aj dve moslimky, či najmladšia žena v histórii kongresu, 29-ročná Alexandria Ocasio-Cortezová, zastupujúca novú vlnu demokratických socialistov.

Prvý krát do Senátu zasadnú aj dve ženy, ktorých predkovia boli pôvodnými obyvateľmi Ameriky.

Európania vidia výsledky optimisticky

Európska únia prvé výsledky amerických volieb reflektuje pozitívne. Európske akcie na akciových trhoch posilnili. Investori reflektovali najmä fakt, že Kongres už nebude jednotný.

Víťazstvo demokratov v Snemovni ocenil napríklad komisár pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici. Podpredseda eurokomisie Frans Timmermans, ktorý do blížiacich sa európskych volieb povedie socialistov, napísal na sociálnu sieť, že ho aktivita amerických voličov nadchla.

„(Američania) si zvolili nádej namiesto strachu, poctivosť namiesto hrubosti, začlenenie namiesto rasizmu, rovnosť namiesto diskriminácie.“

Úniu v súčasnosti na osi Washington – Brusel trápia najmä pokračujúca obchodná vojna, vnímanie Iránu a Saudskej Arábie, blízkovýchodný konflikt medzi Izraelom a Palestíncami, ale aj otázky životného prostredia.

Trump chválil v OSN Poľsko za „nezávislosť“

Deň po tom, ako Európska komisia zažalovala Varšavu kvôli nezávislosti najvyššieho súdu, americký prezident potvrdil výnimočne dobré vzťahy s Poľskom. To Washingtonu ponúklo miesto aj finančnú podporu pre novú základňu amerických jednotiek na jeho území.

Podľa prieskumov dnes iba 23 percent Európanov podporuje súčasného amerického prezidenta. Zmeny v kongrese tento fakt pravdepodobne výrazne neovplyvnia.

Z európskych krajín polovica funkčného obdobia prezidenta Trumpa najviac poznačila vzťahy s Berlínom. Nemci dokonca v najnovšom prieskume potvrdzujú, že viac dôverujú Rusku ako Spojeným štátom, píše Deutsche Welle.

Heiko Maas, nemecký minister zahraničných vecí ocenil, že v posledných amerických voľbách sa do Kongresu dostalo doverzifikovanejšie a mladšie zastúpenie, ako aj viac žien.

Najväčšiu podporu v Európe má hlava Bieleho domu v Poľsku. Pozitívne vníma americkú politiku až 70 percent obyvateľov.

Americko-poľské prepojenie sa utužuje aj na úkor vzťahov Varšavy a Bruselu. Po septembrovej návšteve poľského prezidenta Andrzeja Dudu v Bielom dome začal Washington s prípravami na výstavbu stálej americkej základne v Poľsku. Spolupráca sa má zintenzívniť aj v oblasti energetiky.