Washington sa neobáva európskych mechanizmov proti sankciám voči Iránu

Medzinárodná výstava iránskeho petrochemického priemyslu v máji v Teheráne. [EPA-EFE/Abedin Taherkenareh]

Spojené štáty americké sa neobávajú špeciálneho systému platieb, ktoré na pomoc firmám obchodujúcim s Iránom zavádza Európska únia. Firmy totiž reagujú na zavedenie amerických sankcií a postupne samé krajinu opúšťajú. Výpadok dodávok iránskej ropy ale tlačí jej ceny hore a Washington žiada, aby krajiny OPEC-u ropu doplnili.

„Myslím si, že dôležitejšou správou pre Európu je, že spoločnosti sa sťahujú z Iránu,“ povedala novinárom v Londýne Sigal Mandelkerová, tajomníčka amerického ministerstva financií. „Osobne ma tento systém vôbec neznepokojuje,“ dodala. Podľa nej Únia a Spojené štáty nájdu „ďalšie mechanizmy, pomocou ktorých budeme môcť spolupracovať“.

Obnovenie sankcií je súčasťou širšieho úsilia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorého cieľom je donútiť Irán, aby obmedzil svoje jadrové a raketové programy, ako aj podporu svojich aktivít v Jemene, Sýrii, Libanone a ďalších častiach Blízkeho východu.

Dilema európskych spoločností v Iráne: Americké sankcie alebo európsky zákaz ich dodržiavania?

Do platnosti sa dostáva prvý balík obnovených amerických sankcií voči Iránu. Európske spoločnosti, ktoré s Teheránom neprestanú obchodovať, môžu zabudnúť na americký trh či investorov. Európska únia na druhej strane spúšťa štatút zablokovania, ktorým zakazuje európskym spoločnostiam sankcie dodržiavať.

V máji Spojené štáty odstúpili od iránskej jadrovej dohody, ktorú v roku 2015 podpísal Irán so siedmimi mocnosťami. V auguste Washington opätovne uvalil na Teherán prvú vlnu sankcií, ktoré sa zameriavali sa najmä na obchody so zlatom a ďalšími kovmi, vrátane automobilového priemyslu.

Druhá vlna krajinu a firmy, ktoré v nej pôsobia, zachytila v novembri a rozšírila sankcie o zákaz dovozu ropy a výrobkov z nej. Ropa je pritom hlavným zdrojom príjmu miestnej vlády.

Obmedzovanie poisťovacích služieb a obchodovania s Iránskou centrálnou bankou – tiež súčasť novembrového rozšírenia – už prinútilo vyše 50 zahraničných bánk a ich dcérskych spoločností stiahnuť sa z miestneho trhu, nakoľko čelili stratám prístupu do amerického finančného systému.

Únia sa s Ruskom a Čínou dohodla na platobnom systéme pre Irán

Ministri piatich krajín sú odhodlaní rozšíriť opatrenia na ochranu dohody proti americkým sankciám, ktoré oslabujú iránsku ekonomiku. Keď začnú v novembri platiť sankcie na ropu, Teherán pravdepodobne nebude mať inú možnosť, ako ju pod cenu predávať Rusku alebo Číne.

Výpadok iránskej ropy z trhu

Islamská republika, tretí najväčší producent ropy z krajín OPEC-u, označuje americké sankcie za ekonomickú vojnu a tvrdí, že sa odrazia na živote bežných Iráncov. Krajina sľubuje, že sankcie ďalším predajom ropy po svete premôže.

V tejto súvislosti v pondelok (12. novembra) prezident Donald Trump varoval ostatné krajiny OPEC, aby produkciu ropy neznižovali. Podľa neho musia ostať jej ceny nízke.

Jeho reakcia nasledovala po vyhlásení saudskoarabskej vlády o pláne znížiť vlastnú produkciu až o milión barelov ropy denne. Spojené štáty sa pri náhradách ropy z Iránu spoliehajú práve na Saudov.

Podľa predstaviteľov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu dnes produkcia ropy narastá, hoci dopyt po nej klesá. Preto je potrebné produkciu korigovať a Saudská Arábia tieto odporúčania reflektuje. Minulý mesiac ale ceny ropy, ako reakcia na sankcie voči Iránu, dosiahli najvyššie hodnoty za ostatné štyri roky.

Kým európske firmy kapitulovali, Čína bojuje proti americkému tlaku v Iráne

Peking, ktorý sa usiluje obísť americké sankcie, využije na zakúpenú ropu iránske ropné tankery. Teheránu tak hádže záchranné lano v čase, keď mnohé európske spoločnosti z krajiny po tlaku Washingtonu odchádzajú.

Únia zatiaľ nepresvedčila

Európska únia, ktorá nesúhlasí s krokmi Bieleho domu, zavádza špeciálny mechanizmus, ktorý by mal chrániť firmy, ktoré napriek sankciám ostatnú podnikať v Iráne. Špeciálnym modelom chce firmám vyplácať ušlé zisky v Spojených štátoch. Mechanizmus však nie je odskúšaný a reakcie naň sú zatiaľ skeptické.

Ani súkromné firmy voči tomuto modelu neprejavili veľké nadšenie a najdôležitejšie z nich krajinu už opustili.

Francúzsky ropný gigant pod tlakom amerických sankcií odchádza z Iránu

Washington chystá nové kolo sankcií proti iránskemu uhľovodíkovému sektoru na november.

Spoločnosť SWIFT, ktorá uľahčuje prevažnú časť globálnych cezhraničných platieb, rovnako prerušila svoju spoluprácu s iránskou centrálnou bankou a ďalšími finančnými inštitúciami, hovorila na tlačovej konferencii Sigal Mandelkerová.

„Veríme, že spoločnosť SWIFT urobila správne rozhodnutie odstrihnúť sa od týchto subjektov,“ povedala tajomníčka amerického ministerstva financií.

„Naše sankcie budeme striktne presadzovať, a to je posolstvo, ktoré hlasno a jasne posielame celej Európe a jej súkromnému sektoru,“ uviedla. „Ak to budú tí, ktorí sa rozhodnú nedodržiavať (sankcie), uvidia našu reakciu,“ varovala Mandelkerová.