WHO: Bezpečnosť potravín v Japonsku je pochybná

Foto: www.mmisso.com

Štátna spravodajská agentúra Xinhua, ktorá sa odvolala na národný dozor kvality, oznámila, že Čína bude monitorovať potraviny prichádzajúce z Japonska na známky rádioaktivity. Južná Kórea zase rozšíri svoje kontroly sušených poľnohospodárskych produktov a potravín vyrobených z čerstvých potravinových produktov.

„Únik z japonských atómových elektrární rozzvučal zvon, ktorý bije na poplach v otázke bezpečnosti jadrovej energie,“ povedal vo svojom pondelňajšom prejave čínsky minister zahraničných vecí Yang Jiechi.

WHO vyhlásilo, že nemá informácie o šírení kontaminovaného jedla po svete. Úradníci v japonských prefektúrach Ibaraki a Fukušima, ktoré sú najbližšie k problémovej Daiči elektrárni, však objavili vyššiu úroveň jódu vo vzorkách špenátu a mlieka.

„Pravdupovediac, je to veľmi vážna situácia,“ povedal pre Reuters v pondelňajšom telefonickom rozhovore hovorca WHO pre západnú časť pacifiku v Manile Peter Cordingley.

„Je to oveľa vážnejšie ako sme si mysleli počas prvých dní. Vtedy sme si mysleli, že tento problém je limitovaný na 20 – 30 kilometrov,“ povedal Cordingley.

Zároveň dodal, že nemajú žiadne hlásenia o kontaminovaných potravinách z regiónu Fukušima, ktoré by sa dostali do zahraničia.

„Nemôžeme urobiť priame spojenie medzi Daiči a exportným obchodom. Ale môžeme s veľkou istotou povedať, že nejaké kontaminové produkty sa predsa len dostali von z kontaminovanej zóny,“ povedal.

Varoval, že je veľmi ťažké zistiť, či rádioaktívny materiál nájdený v niektorých potravinách naozaj pochádza z elektrárne Daiči.

Monitorovanie dovozu

WHO je v kontakte s japonským ministerstvom zdravotníctva a experti WHO v Ženeve budú schopní poskytnúť viac podrobností v pondelok, povedal Cordingley.

Expert WHO na potravinovú bezpečnost v Pekingu Peter Ben Embarek povedal, že v Japonsku môže byť viac prípadov kontaminácie. Nemá však obavy, že by sa kontaminované potraviny mohli dostať do ďalších krajín.

„Nič nenasvedčuje tomu, že kontaminované japonské potraviny by sa mohli dostať na medzinárodný trh. Je tomu tak aj vďaka sprísneným opatreniam a monitoringu,“ povedal Reuters.

Japonsko už zastavilo dovoz surového mlieka z prefektúry Fukušima a ďalšie štyri regióny, ktoré susedia s prefektúrou Fukushima, dostali zákaz vyvážať špenát.

Podľa WHO sú hlavne listová zelenina, mlieko, vajcia a mäsové produkty najviac ohrozené kontamináciou.

Ben Embarek tvrdí, že konzumácia kontaminovaných potravín môže v budúcnosti zvýšiť šancu na niektoré typy rakovín.

Skonzumovaný rádioaktívny jód sa môže akumulovať v tele a poškodiť štítnu žľazu, dodal Ebarek.

Embarek nevidí problém v konzumácií japonského jedla v zahraničí. Avšak Japonci žijúci v okolí postihnutých prefektúr by sa mali vyvarovať konzumácií potravín z okolia jadrových elektrární.

Japonsko je celkovo dovozca potravín, vývaža však niekoľko druhov ovocia, zeleniny, mliečnych a morských produktov. Krajina dokopy vyváža okolo 200tisíc ton ročne týchto produktov.

Hlavné trhy pre japonské potravinové produkty sú Hong Kong, Spojené štáty a Čína, tvrdí WHO.

Obavy spotrebiteľov

Tajwanská rada pre atómovú energiu objavila počas svojej víkendovej inšpekcie stopy radiácie v náklade fazúľ z južného Japonska. Objavené množstvo bolo síce malé, ale napriek tomu budú všetky fazule zničené.

V Hong Kongu niekoľko luxusných hotelov, ako Shangri-La a Four Seasons hotel, už zastavili v rámci predbežných opatrení dodávky čerstvého jedla z Japonska.

Najväčšia Malajzíjska sieť sushi reštaurácií v pondelok oznámila, že ruší všetok dovoz surového jedla z Japonska pre strach z kontaminácie. Dovozca pre päť hviezdičkové hotely v Novom Dillí taktiež zastavil dovoz potravín z Japonska.

„Zákazníci sa boja a stále nám volaju, ale čo máme robiť? Jediné čo môžeme povedať je, že nevieme kedy budeme môcť obnoviť predaj,“ povedal riaditeľ Rahul Trading Corp Vinod Kumar.

V Čine mýtus o kontaminovanom jedle už spôsobil masový výkup soli, o ktorej sa verí, že dokáže zabrániť radiácií. Niekoľko obchodníkov s japonským jedlom je však bez obáv. „Radiácia? Nie je sa čoho báť. Tak či onak, japonská ryža chutí dobre,“ povedal muž v strednom veku, ktorý nechcel prezradiť svoju identitu.