Z daňovej hádky urážka nacizmom

Šéf Švajčiarskej bankovej asociácie Pierre Mirabaud stúpil na najcitlivejšie miesto nemeckej histórie – nacizmus. V rozhovore pre švajčiarsku televíziu  komentoval aktuálnu honbu nemeckej polície na daňových neplatičov, ktorí si “uliali” približne miliardu eúr do lichtenštajnských bánk.

Nemecká tajná polícia si kľúčové informácie vedúce k odhaleniu podvodov kúpila za 4,2 milióna eúr. Lichtenštajnská banka LGT upodozrieva jedného zamestnanca, že ich v roku 2002 ukradol a predal Nemcom.

Pierre Mirabaud na otázku, či by aj švajčiarski bankoví pracovníci boli ochotní urobiť to isté, ak by im Nemci zaplatili, odpovedal: “Tieto postupy sú určitou reminiscenciou metód, ktoré používalo Gestapo.” Dotkol sa tak témy, ktorá je v nemeckej spoločnosti tabu.

Švajčiarska banková asociácia vzápätí vydala stanovisko, že pán Mirabaud “ľutuje dojem, ktorý mohli zanechať jeho slová o Gestape v súvislosti s metódami nemeckej tajnej polície. Chcel iba vyjadriť svoju nevôľu s metódami, ktoré používa Bundesnachrichtendienst voči priateľským štátom.” Podľa  švajčiarskeho servera swissinfo sa však nikde v stanovisku nevyskytuje slovo “ospravedlnenie.”

Šéf švajčiarskej bankovej asociácie sa snažil byť kolegiálny s Lichtenštajnskom, ktoré sa sťažuje nielen na nemecké metódy, ale aj na tlak Berlína, aby spolupracovalo pri odhaľovaní daňových únikov. Lichtenštajnský princ Alois hovorí doslova o “útoku” na jeho krajinu a spôsob, ako Bundesnachrichtendienst získala informácie o daňových podvodníkoch, označil za “masívne obchodovanie s kradnutým tovarom.”

Podľa Financial Times celý spor odhaľuje nechuť a obavy susedných krajín z nemeckej ekonomickej dominancie v strednej Európe. Rivalitu s Nemeckom naznačil v rozhovore aj sám Mirabaud: “Je to vzťah sily a všetci dobre vieme, že hlavný cieľ je získať kus koláča, z ktorého má Švajčiarsko závideniahodnú časť.”

Nemecká tajná služba sa včera snažila rozptýliť pochybnosti o svojom postupe získania informácií z lichtenštajnskej banky pred poslancami Bundestagu. Pred prirovnávaním ku Gestapu ju však bránia aj opoziční poslanci. Max Stadler zo Slobodnej demokratickej strany to označil za “krajne nevhodné,” keďže “činnosť Bundesnachrichtendienst je prísne viazaná zákonom.”