Za zostrelené lietadlo zrejme prídu ďalšie sankcie voči Rusku

Britský premiér David Cameron vo svojom nedeľňajšom článku v novinách The Sunday Times uviedol, že ho okrem sústrasti s rodinami obetí napĺňa aj hnev. „Je to hnev, že konflikt, ktorý mohla Moskva zastaviť, podnecovala. Hnev, že podaktorí na Západe dúfali, že to všetko pominie.“

Štvrtkovú tragédiu malajzijského lietadla prirovnal k atentátu nad škótskym mestom Lockerbie v decembri 1988. Podľa Camerona by mala Európa tento okamih využiť na spoločný postup voči Ruskej federácii.

„Je to priamym dôsledkom toho, že Rusko destabilizuje suverénny štát, porušuje jeho územnú celistvosť, podporuje násilnícke milície, cvičí ich a vyzbrojuje,“ vyhlásil Cameron.

V piatok po tragédii predstavitelia Európskej únie ďalšie kolo sankcií voči Moskve nepripúšťali. „Pred načrtnutím akýchkoľvek záverov potrebujeme vedieť čo najviac faktov,“ povedala hovorkyňa Európskej komisie Pia Ahrenkildová-Hansenová.

Rozhodnejšie vyjadrenia voči zodpovedným za útok prišli po tom, ako sa ukázalo, že vyšetrovanie pádu lietadla komplikujú proruskí separatisti. Na miesto dopadu mali spočiatku obmedzený prístup zástupcovia monitorovacej misie OBSE, ktorá v oblasti pôsobí od konca apríla.

Európski lídri cez víkend koordinovali svoje pozície voči Rusku. Nemecká kancelárka Angela Merkelová telefonovala s Davidom Cameronom aj s francúzskym prezidentom Françoisom Hollandom. Ruského prezidenta Vladimira Putina opätovne vyzývala na využitie vplyvu na separatistov na východe Ukrajiny.

USA: máme dôkazy

„S určitosťou vieme, že separatisti získali svoje schopnosti z odbornej prípravy s Rusmi,“ uviedol v nedeľu na CNN americký minister zahraničných vecí John Kerry.

Do médií sa dostalo viacero nahrávok z prostredia ruských jednotiek na východe Ukrajiny, ktoré by mali dokazovať zostrelenie lietadla a následné ovplyvňovanie dôkazov.

Kerry nechcel o polemizovať o ruskej „vine“, ale podľa neho je nepochybné, že Rusi separatistom vojensky pomáhajú. Doplnil tak skoršie vyjadrenie prezidenta Baracka Obamu, ktorý povedal, že lietadlo zostrelili z územia ovládaného rebelmi.

Americké a európske sankcie voči Moskve majú podľa finančných expertov väčšie účinky, než sa vo všeobecnosti predpokladá. Nemecký ekonóm Wolfgang Münchau vyzdvihol vo Financial Times, že globálna odpoveď na anexiu Krymu priviedla Rusko na pokraj recesie.

Dnes by mala o rezolúcii, ktorá štvrtkové udalosti odsúdi, hlasovať Bezpečnostná rada OSN. Kompromisný návrh rezolúcie nebude priamo hovoriť o zostrelení lietadla, informovala agentúra Reuters.

Slovenský rezort zahraničia sa vo svojom vyhlásení k zostreleniu lietadla Malajzijských aerolínií odvoláva na Johna Kerryho a žiada nestranné a objektívne medzinárodné vyšetrovanie.

Vyvodenie zodpovednosti bude žiadať aj zajtrajšie zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.