Záborská kritizuje komisára Michela kvôli Kube

Pozadie

EÚ zvolnila postoj ku Kube v minulý rok. V duchu nového prístupu navštívil eurokomisár pre rozvoj Louis Michel Kubu, kde sa stretol s ministrom zahraničia Brunom Rodríguezom.

EÚ zmrazila diplomatické kontakty po tzv. čiernej jari, kedy bolo zatknutých 75 disidentov a nezávislých novinárov. Uložené tresty boli rôzne – od šeistich až po 28 rokov. Michelova návšteva pripadla na 6. výročie tohto masového zatýkania. Únia obnovila kontakty s ostrovom slobody minulý rok po nástupe Raúla Castra k moci, s tým, že bude situáciu na Kube každoročne vyhodnocovať. 

Otázky

Kuba a je síce pripravená diskutovať s EÚ o ľudských právach, do kubánskych väzníc a ich osadenstva ale Úniu podľa režimu v Havane nič nie je. 

Eurokomisár pre rozvoj Louis Michel na tlačovej konferencii s kubánskym ministrom zahraničia povedal, že Kuba je ochotná diskutovať o viecerých otázkach vrátane „systému nápravnovýchovných zariadení“. Minister Rodríguez ale eurokomisára opravil s tým,  že sú ochotní diskutovať o.i. o ľudských právach ale nie o svojich väzniciach, ktoré považujú za výlučnú záležistosť vnútornej jurisdikcie štátu. „Išlo možno o nedorozumenie, ktoré som chcel uviesť na pravu mieru", poopravil Michela kubánsky minister. 

Vo výbore Európskeho parlamentu pre rozvoj interpelovala tento týždeň komisára Michela ohľadne jeho návštevy Kuby europoslankyňa Anna Záborská (EĽS-ED, KDH).      

Záborskej sa napáčilo, že sa Michel stretol výlučne s predstaviteľmi Castrovho režimu a ani raz nespomenul porušovanie ľudských práv. Kritizovala aj to, že “Ženy v bielom” – manželky uväznených opozičných lídrov a držiteľky Sacharovovej ceny, ktorú udeľuje Európsky parlament – žiadali komisára Michela o stretnutie, on však nereagoval.

Komisár údajne vysvetli, že Kuba má výhrady voči politike EÚ za stýkanie sa s opozíciou. Vyjadrenie komisára, že stretávanie EÚ s opozíciou v minulosti ani k ničomu neviedlo, považuje Záborská za "neprijateľné".

Na základe rozhodnutí Rady EÚ z roku 2006 a 2007 sa musí každý oficiálny reprezentant EÚ pri návšteve Kuby stretnúť aj s predstaviteľmi opozície. "V tomto prípade išlo o návštevu na vysokej úrovni, lebo okrem komisára Michela bol súčasťou delegácie aj podpredseda Európskeho parlamentu Martinez", konštatuje poslankyňa.

Záborská vyjadrila obavu, či EÚ nepozerá „benevolentnejšou optikou na porušovanie ľudských práv ak ide o ľavicovú diktatúru“.

Ku kritike počínania eurokomisára sa svojím vystúpením na včerajšom plénovom zasadutí EP v Bruseli pridal aj poslanec Miroslav Mikolášik (EĽS-ED, KDH). Dodal, že je sklamaný tým, že podpredseda EP sa na Kube stretol s rodinami kubánskych špiónov zadržaných v USA no nie s predstaviteľmi kubánskej opozície. 

Rada EÚ má prehodnotiť svoju zahraničnú politiku voči Kube najbližšie v júni 2009. "V uplynulom roku EÚ pozastavila uplatňovanie sankcií z roku 2003 a normalizovala vzťahy s Kubou s nádejou, že rozhovory povedú k akcelerácii zmien na Kube. Napriek tomu, že dialóg sa rozšíril na viacero otázok, obsah konverzácie zostal do veľkej miery rovnaký", tvrdí Euro-Cuba NGO Network.