Zbrane pre irackých Kurdov pošlú aj krajiny EÚ

Prezident Irackého Kurdistanu Masúd Barzání v nedeľu požiadal medzinárodné spoločenstvo o zaslanie vojenského vybavenia pre jednotky, ktoré už niekoľko týždňov čelia útokom bojovníkov Islamského štátu (IS). Na volanie najvýraznejšie zareagovali v Nemecku a vo Francúzsku.

„Nemusíme robiť nič a len povedať, že je to zlé. To však nie je náš spôsob,“ vyhlásil francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabrius. Jeho rezortný kolega z Nemecka Frank-Walter Steinmeier pripustil, že jeho vláda pošle vojenskú pomoc kurdskej menšine v Iraku po konzultácii s európskymi partnermi.

O situácii včera v Bruseli mimoriadne rokoval Politický a bezpečnostný výbor. Veľvyslanci pri EÚ zdôraznili nutnosť koordinácie s medzinárodnými partnermi. Diplomatické zdroje prezradili, že niektoré štáty sa proti exportu zbraní postavili, ale rozhodnutiu jednotlivých krajín nezabránia.

Opačnú pozíciu okrem už zmienených Francúzska a Nemecka údajne presadzovala aj Česká republika a Taliansko.

„Európska služba pre vonkajšiu činnosť bude rokovať so susediacimi krajinami Iraku. Následne vypracujeme možnosti pre ďalšie opatrenia na úrovni EÚ,“ povedal Sebastien Brabant, hovorca vysokej komisárky pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej.

Nové nebezpečenstvo

V Iraku získavajú za posledné mesiace čoraz pevnejšiu pozíciu militanti z Islamského štátu, ktorí presadzujú vytvorenie konzervatívneho kalifátu. V krajine spôsobili humanitárnu krízu, na ktorú už Európska komisia reagovala finančnou pomocou 17 miliónov eur.

Európa sa predovšetkým ostro ohradila voči represáliám, ktoré na okupovanom území postihli kresťanské obyvateľstvo. Maďarský premiér Viktor Orbán v liste vyzval predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya, aby Irak zaradil na program Európskej rady na konci mesiaca.

Viacero vysokopostavených politikov si na túto tému želá mimoriadne stretnutie Rady ministrov.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR vyzdvihlo potrebu vytvorenia „inkluzívnej vlády národnej jednoty, ktorá bude schopná čeliť vážnej bezpečnostnej a humanitárnej situácii v krajine“. Podľa MZVaEZ dokáže situáciu riešiť iba vláda, v ktorej budú šiíti, suniti aj Kurdi.