Zimná olympiáda 2010 bude energeticky efektívna

O dva dni začnú v kanadskom Vancouveri zimné olympijské hry. Ich organizátori sa pri prípravách zamerali najmä na environmetálny aspekt. Pri projektovaní areálov a infraštruktúry kládli dôraz na udržateľnosť, na druhej strane sa rozhodli inštalovať moderné energetické technológie, využívať odpad ako druhotnú surovinu, či pokryť spotrebu energií z obnoviteľných zdrojov.

Olympijská dedina by mala byť ako celok energeticky neutrálna. Pri výstavbe jej budov sa postupovalo podľa najprísnejších štandardov, ktoré definuje systém hodnotenia budov v susedných USA. Okrem toho, že stavby sa vyznačujú nízkou mierou energetických strát, vykurovanie bude zabezpečovať metán, ktorý sa uvoľňuje z niekdajšej skládky odpadov. Do vykurovacieho systému by sa malo dodávať i teplo, ktoré sa získa z ohriatej odpadovej vody z budov.

Na pokrytie energetickej spotreby olympijských budov sa využijú predovšetkým obnoviteľné zdroje. Organizátori vyhlásili, že takýmto spôsobom sa počas hier ušetrí približne 300 tis. ton emisií oxidu uhličitého.

Nové budovy a infraštruktúra sa majú udržateľne využívať i po skončení hier. Z obytných priestorov olympionikov sa stanú bežné domácnosti, z ostatných budov sa spravia školy, záhrady, detské centrá, obchody. Zatiaľ čo olympionici odcestujú domov, moderné energetické technológie a inovatívne riešenia zostanú. V konečnom dôsledku sa budú šetriť emisie a peniaze „počas mnohých rokov v budúcnosti“, dopĺňajú organizátori.

Miernu záťaž pre životné prostredie spôsobí len to, s čím organizátori veľmi nepočítali – mierna kanadská zima. Na mnohých svahoch sa musia používať prostriedky pre upevnenie snehovej pokrývky, resp. do niektorých areálov dovážajú sneh nákladné autá z vyššie položených oblastí.

Letná olympiáda 2012 v Londýne bude zelenšia

Organizátori letnej olympiády 2012 v Londýne chcú zorganizovať „najzelenšie [hry] v histórii“. Environmentálni aktivisti a kritici sa však už nechali počuť, že Angličania i napriek vyhláseniam nespravia také ambiciózne opatrenia, aké by mohli.

Podobne ako olympijská dedina a ostatná infraštruktúra vo Vancouveri, i budovy a priestory londýnskych hier budú v sebe spájať schémy pre energetickú efektívnosť, využívanie obnoviteľných a alternatívnych zdrojov, či recykláciu.