Zlyhanie dohody s Tureckom by bola katastrofa, tvrdí Avramopoulos

Turecko, migrácia, Avramopoulos

Komisár EÚ pre migráciu Dimitris Avramopoulos, (zdroj: Európska komisia)

Zrušenie dohody medzi Európskou úniou a Tureckom o zastavení migračných tokov do Európy by bolo „katastrofou“. Uviedol to eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos.

Komisár v dnes zverejnenom rozhovore pre belgický denník Le Soir spresnil, že dohoda medzi Ankarou a Bruselom z 18. marca 2016, ktorá bráni masovému príchodu nelegálnych migrantov do Grécka a odtiaľ ďalej do Európy, „funguje dobre“. A to aj po vystupňovaní diplomatickej krízy medzi Tureckom a niektorými štátmi EÚ a napriek opakovaným hrozbám Ankary, že túto dohodu prehodnotí.

„Dokonca ani v čase najvyššieho napätia neprešiel ani jeden utečenec cez more,“ upozornil Avramopulos. „Ak táto dohoda zlyhá, bude to katastrofa,“ varoval vzápätí.

Čítajte viac: Turecko prestalo plniť časť dohody s EÚ o migrantoch

Komisár v tejto súvislosti odsúdil „nevhodnú diplomatickú situáciu pre všetkých“, ktorá nastala po roztržke Turecka s Nemeckom a Holandskom, ktoré v posledných týždňoch zakázali účasť tureckých ministrov na politických zhromaždeniach tureckej komunity zvolaných v prospech posilnenia právomocí prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Turecká strana v odvetnom kroku neváhala označiť tieto krajiny za „fašistické“ a opakovane pohrozila zrušením vlaňajšej protiimigračne zameranej dohody.

Európsko-turecká dohoda v kombinácii s uzavretím balkánskej migračnej trasy viedla k zastaveniu masového prílivu prisťahovalcov, ktorý na rozhraní rokov 2015-16 spôsobil v Európe vážnu migračnú krízu.

„Verím, že Turecko chce aj naďalej dodržiavať svoje záväzky,“ vyjadril nádej komisár, ktorý pripomenul, že EÚ v rámci tejto dohody vyčlenila tri miliardy eur na zlepšenie situácie takmer troch miliónov sýrskych utečencov na území Turecka.

Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Çavuşoğlu minulý týždeň pohrozil jednostranným zrušením dohody s EÚ a turecký minister vnútra Süleyman Soylu upozornil, že povolenie odísť do Európy pre 15.000 utečencov každý mesiac by EÚ „udusilo“.

Čítajte viac: Turecko: Pošleme vám „15 000 utečencov mesačne“