Americká zahraničná politika po voľbách do Kongresu

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Richard N. Haass je bývalým riaditeľom politického plánovania v americkej vláde. V súčasnosti je predsedom Rady pre zahraničné vzťahy.

Väčšinu Američanov koniec- koncov znepokojuje pomalý rast americkej ekonomiky a pretrvávajúca vysoká nezamestnanosť. Problémy sveta sa javia značne odtrhnuté od ich každodenných životov. Studená vojna skončila generáciu dozadu a od teroristických útokov z 11. septembra 2001 už uplynulo takmer desať rokov. Väčšina Američanov nepociťuje obete spojené s rozsiahlou vojenskou prítomnosťou a prebiehajúcimi konfliktami v Afganistane a Iraku.

Skutočnosť, že zahraničná politika nemala na novembrové voľby hmatateľný vplyv, však ešte neznamená, že ich výsledok nebude mať dopad na americkú zahraničnú politiku. Vplyv mať bude, ale ten bude v rôznych smeroch rozporuplný, ba dokonca i prekvapivý.

Jedným zo vzťahov, ktoré budú republikánskymi ziskami isto ovplyvnené, je vzťah medzi Spojenými štátmi a Ruskom. Rýchle, či ľahké schválenie novej zmluvy START o kontrole zbraní americkým Senátom je vysoko nepravdepodobné vzhľadom k vyjadreným obavám ohľadne overovania a ochrany amerických programov raketovej obrany; namiesto toho môžeme očakávať váhanie a možno i snahu pozmeniť to, na čom sa už vlády oboch krajín dohodli. Kongres tiež môže prejavovať menšiu ochotu k odstraňovaniu prekážok pri prijímaní Ruska do Svetovej obchodnej organizácie vzhľadom na chovanie jeho najvyšších predstaviteľov, ktoré je vo všeobecnosti posudzované ako protidemokratické.

Rovnako aj Čína pocíti dôsledky novej rovnováhy síl v americkom Kongrese. Už dnes silnejú tlaky na zavedenie obchodných sankcií v reakcii na čínsku odmietavosť umožniť posilnenie čínskej meny na prirodzenú úroveň voči doláru. Takýto tlak sa pravdepodobne ešte zvýši vzhľadom k znepokojeniu nad chovaním Číňanov doma i v zahraničí.

Kongres navyše odolá snahám zmierniť akékoľvek z dlhodobých hospodárskych sankcií voči Kube. Prezident Barack Obama má právomoc samostatne podniknúť niektoré malé kroky k normalizácii vzťahov, ale podstatná zmena americkej politiky si vyžaduje konanie Kongresu- a Kongres chce najprv na Kube vidieť zásadnú zmenu.


Skrátené znenie príspevku uverejňujeme v spolupráci s Project Syndicate. Jeho úplné znenie v českom jazyku nájdete na tomto odkaze.