Čo môže Európa očakávať od prezidenta Obamu?

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Podľa autorky, ak bude Obama zvolený, mnoho politík sa bude radikálne líšiť od politík Bushovej administratívy. Jednou z Obamových priorít bude obnovenie vzťahov EÚ-USA cez Severoatlantickú alianciu, ktoré ako píše autorka, za posledných osem rokov upadali.

Zatiaľ čo dnes spolupráca medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou existuje v oblastiach ako je boj proti terorizmu, klimatické zmeny a šírenie zbraní hromadného ničenia, rozdiely sa obajavujú v témach dotýkajúcich sa kľúčových európskych záujmov, upozorňuje autorka.

Medzi oblasti, v ktorých sa Obama bude snažiť o širokú spoluprácu, zaraďuje autorka klimatické zmeny a medzinárodné právo. Obama prisľúbil zatvoriť väzenie Guantánamo a zakázať mučenie ako súčasť vypočúvacích postupov.

Podľa Smith však bude Obamova administratíva na oplátku žiadať podporu pre svoje politiky na Blízkom východe a Afganistane. „Európa by sa mala pripraviť na to, že ju Spojené štáty budú žiadať, aby spravila viac, najmä pokiaľ ide o misiu NATO v Afganistane.“

Pokiaľ ide o Irán, autorka predpokladá, že Obama bude jednať s iránskymi lídrami priamo, v ostrom kontraste so súčasnou administratívou. Zdôrazňuje  tiež jeho zámer podporiť protiraketový štít v Európe, ako dôležitý komponent ochrany euroatlantickej oblasti.


Kompletné znenie analýzy v anglickom jazyku nájdete na tejto linke