Európske firmy varujú pred politikou „Made in China 2025“

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

dumping steel

zdroj: TASR

Plán čínskej vlády podporiť domácu výrobu, známy pod hlavičkou „Made in China 2025“, nie je v súlade s trhovým hospodárstvom a ohrozuje zahraničné firmy pôsobiace v Číne, varuje Európska obchodná komora v Pekingu.

„Problematické“ kroky vlády

Jej najnovšia štúdia s názvom China manufacturing 2025: Putting industrial policy ahead of market forces upozorňuje na „vysoko problematické“ kroky čínskej vlády, ktorými chce nakopnúť domácu výrobu v desiatich kľúčových odvetviach priemyslu – od robotiky cez letectvo až po biofarmaceutický priemysel.

Súčasťou „centrálne riadenej priemyselnej stratégie“ sú dotácie pre „neefektívne štátne podniky, obmedzovanie prístupu na trh pre zahraničné firmy, ako aj štátom podporované akvizície firiem z EÚ,“ varuje komora.

„Nedávno prijatá legislatíva v oblasti elektromobilov napríklad vytvára tlak na európske firmy, aby odovzdali svoju pokročilú technológiu výmenou za prístup na čínsky trh,“ upozorňuje ďalej správa.

Trhová ekonomika alebo protekcionizmus?

Číne bol nedávno udelený štatút trhovej ekonomiky v rámci Svetovej obchodnej organizácie.

„Namiesto toho, aby čínska vláda pokročila s progresívnymi trhovými reformami, ktoré oznámila v roku 2013, sa štátny plánovači bohužiaľ rozhodli uberať sa starým smerom centrálneho riadenia,“ povedal pri predstavení analýzy prezident komory Jörg Wuttke.

Odkázal aj na nedávny prejav čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga na Svetovom ekonomickom fóre v Davose, v ktorom obhajoval globalizáciou a odmietol protekcionizmus. Aj to by mal byť podľa Wuttkeho impulz pre čínsku vládu, aby poskytla zahraničným firmám rovnaké podmienky ako tým domácim.

Výstraha

Nejde však len o Čínu. Štúdia má podľa Wuttkeho slúžiť ako „budíček“ a výstraha pred šíriacim sa protekcionizmom.

„Máme obavy, že tento neférový prístup, ktorému čelíme v Číne, by sa mohol rozšíriť aj u nás doma. Viete si predstaviť konkurovať firmám podporovaným štátom nielen v Číne, ale po celom svete?“ pýta sa.